Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze
Środa 8.03.2023, 17.00-18.30
Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)
On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
Stany nadzwyczajne w polskiej i francuskiej praktyce ustrojowej. Przyczyny, znaczenie, zagrożenia
dr hab. Katarzyna Kubuj (INP PAN)
Opis
Szczególne okoliczności zmuszają niekiedy władze publiczne do sięgania po środki prawne przeznaczone do zwalczania najpoważniejszych zagrożeń. Środki te wyróżniają się kilkoma istotnymi cechami: są trudne do zaakceptowania w normalnej sytuacji, wkraczają w sferę praw i wolności człowieka i obywatela oraz prowadzą do przesunięcia kompetencji organów władzy państwowej, z ewentualnym przyznaniem szczególnych uprawnień, zwłaszcza dla egzekutywy. Korzystanie z tych instrumentów jest uzasadnione wyłącznie ze względu na nietypowe i niebezpieczne dla porządku publicznego okoliczności.
Problematyka stanów nadzwyczajnych jest obecna w praktyce ustrojowej wielu państw demokratycznych (regulowanie tych kwestii nie ma większego znaczenia w państwach autorytarnych). We Francji i w Polsce znajdują one odpowiednie umocowanie konstytucyjne. We Francji kilkakrotnie zaistniały warunki do wprowadzenia w życie tych regulacji. Z kolei polska praktyka jest w tym obszarze bardzo skromna. Nowe światło dla zagadnienia stanów nadzwyczajnych pojawiło się w okresie pandemii COVID-19. Dyskusja nad trafnością korzystania z nadzwyczajnych rozwiązań prawnych oraz trudności w osiągnięciu równowagi, proporcjonalności środków używanych dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, sprawiają, że problematyka ta jest wciąż aktualna i warta podejmowania w debacie publicznej.
Katarzyna Kubuj jest badaczką w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Badań Europejskich Instytutu Nauk Prawnych PAN. Brała udział w międzynarodowym projekcie badawczym Forum International sur la Constitution et les Institutions politiques na Uniwersytecie w Lille. Jej zainteresowania naukowe dotyczą między innymi instytucji polskiego prawa konstytucyjnego, prawa parlamentarnego i prawa konstytucyjnego Francji.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.