Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Spotkanie z prof. Ronanem Hervouetem 6.12.2021

Spotkanie z prof. Ronanem Hervouetem 6.12.2021
Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UAM i Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego zapraszają na spotkanie:
Everyday Life under an Authoritarian Regime. An Ethnographic Sociology of the Countryside in Belarus

 

Prof. Ronan Hervouet (Uniwersytet w Bordeaux, Centrum Émila Durkheima UMR 5116 – CNRS)

 

Dyskutanci: dr Anais Marin (OKFiSF UW)
prof. Michał Buchowski (Instytut Antropologii i Etnologii UAM)

 

Prowadzenie: Nicolas Maslowski (OKFiSF UW)

 

06.12.2021 poniedziałek
godz. 17.00-18.30

 

Spotkanie, w języku angielskim, odbędzie się w formie hybrydowej.
Biblioteka OKFiSF UW, sala 3.012, 3 piętro, ul. Dobra 55

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem na to zgody.

 

Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.

 

OPIS
Jakie są przyczyny trwania ustrojów autorytarnych? Na przykładzie Białorusi, gdzie Ronan Hervouet spędził ponad pięć lat, autor wyjaśnia mechanizmy prowadzące do zgody na utrzymywanie się tyranii – poza takimi mechanizmami, których nie można zlekceważyć, jak zdolność reżimów do kontroli i represji. Książka przenosi czytelnika w głąb białoruskich wsi, w których codzienności odzwierciedla się autorytarna władza. Opisuje niekiedy zupełnie wyjątkowe osoby, ich rodzinne historie, ich cierpienia, sekrety, smutki i radości. Autor wyjaśnia w ten sposób, dlaczego część społeczeństwa popiera Aleksandra Łukaszenkę, a także daje nowe spojrzenie na funkcjonowanie ostatniej dyktatury w Europie. Podczas spotkania Ronan Hervouet zaprezentuje także szerszą perspektywę swoich badań na Białorusi.

 

 

NOTY BIOGRAFICZNE

 

Ronan Hervouet – Profesor socjologii na Uniwersytecie w Bordeaux i członek Centrum Émila Durkheima. Aktualnie odbywa staż naukowy w CEFRES (Francuskie Centrum Badań Nauk Społecznych) w Pradze. Jego badania, oparte na podejściu etnograficznym, koncentrują się na codziennym życiu w autorytarnych ustrojach. Opublikował dwie książki o Białorusi: Datcha blues. Existences ordinaires et dictature en Biélorussie [Datcha blues. Zwyczajne egzystencje i dyktatura na Białorusi] (Belin, 2009) oraz A Taste for Oppression. A Political Ethnography of Everyday Life in Belarus [Smak opresji. Etnografia polityczna życia codziennego na Białorusi] (Berghahn Books, 2021), która wcześniej ukazała się w języku francuskim (Le Bord de l’Eau, 2020).

 

Anais Marin – Doktor nauk politycznych, absolwentka Sciences Po Paris, związana z CERI. Jej praca doktorska dotyczyła wpływu paradyplomacji Sankt Petersburga na politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej w latach 90. Po stypendium post-doktoranckim w Helsinki Collegium for Advanced Studies, poświęconym badaniom nad Euroregionami spoza granic Unii Europejskiej, w 2011 r. dołączyła do zespołu think tanku Finnish Institute of International Affairs, gdzie była odpowiedzialna za sprawy Białorusi. Przy wsparciu Institut d’Etudes de Sécurité de l’UE (Paris), w ramach stypendium Marie Curie w latach 2015-2018, była badaczką Collegium Civitas w Warszawie. Jej prace dotyczą dyplomacji ustrojów autorytarnych regionu Eurazji post-sowieckiej. Jest niezależnym obserwatorem wyborów w krajach byłego ZSSR z ramienia OBWE. Od 1 listopada 2018 r. pełni także funkcję pro bono Specjalnego Wysłannika ONZ ds. praw człowieka na terenie Białorusi. Od września 2019 wykonuje projekt badawczy z zakresu badań podstawowych – OPUS 16 (panel HS5): „Wobec zagrożenia ze strony Rosji. Ocena słabości europejskiego projektu demokratycznego i jego zdolności przeciwstawienia się destabilizującym działaniom rosyjskiej ‚sharppower’”.

 

Michał Buchowski – Dyrektor Instytutu Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2009-2021 dyrektor Centrum Badań Migracyjnych UAM. Jego zainteresowania badawcze to m.in.: teoria i historia antropologii, hierarchie wiedzy, world anthropologies; postsocjalizm: antropologia środkowoeuropejskiego postsocjalizmu, postoscjalistyczny neoliberalizm, klasowa teoria transformacji, procesy wykluczenia społecznego. Ostatnie publikacje to: Buchowski M., Distant vs. Familiar Significant Others: Attitudes towards Absent Muslim Refugees and Extant Labor Migrants in Poland, w: „Asian Journal of Peacebuilding”, ss. 75-93, 2020; Buchowski M., A new tide of racism, xenophobia, and islamophobia in Europe: Polish anthropologists swim against the current, „American Anthropologist” vol. 119, issue 3, ss. 519-523, 2017.