Śniadanie z książką: prof. Ronan Hervouet 7.12.2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UAM i Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego zapraszają na spotkanie z cyklu Śniadanie z książką:
Le goût des tyrans. Une ethnographie politique du quotidien en Biélorussie. Debata wokół książki prof. Ronana Hervoueta
Prof. Ronan Hervouet (Uniwersytet w Bordeaux, Centrum Émila Durkheima UMR 5116 – CNRS)
Dyskutant: dr Jacek Kubera (Wydział Socjologii UAM)
07.12.2021 wtorek
godz. 11.00-12.30
Spotkanie, w języku francuskim odbędzie się w formie hybrydowej.
Biblioteka OKFiSF UW, sala 3.012, 3 piętro, ul. Dobra 55
On-line: Zoom https://us02web.zoom.us/j/9960717351
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem na to zgody.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.
OPIS
Jakie są przyczyny trwania ustrojów autorytarnych? Na przykładzie Białorusi, gdzie Ronan Hervouet spędził ponad pięć lat, autor wyjaśnia mechanizmy prowadzące do zgody na utrzymywanie się tyranii – poza takimi mechanizmami, których nie można zlekceważyć, jak zdolność reżimów do kontroli i represji. Książka przenosi czytelnika w głąb białoruskich wsi, w których codzienności odzwierciedla się autorytarna władza. Opisuje niekiedy zupełnie wyjątkowe osoby, ich rodzinne historie, ich cierpienia, sekrety, smutki i radości. Autor wyjaśnia w ten sposób, dlaczego część społeczeństwa popiera Aleksandra Łukaszenkę, a także daje nowe spojrzenie na funkcjonowanie ostatniej dyktatury w Europie.
NOTY BIOGRAFICZNE
Ronan Hervouet – Profesor socjologii na Uniwersytecie w Bordeaux i członek Centrum Émila Durkheima. Aktualnie odbywa staż naukowy w CEFRES (Francuskie Centrum Badań Nauk Społecznych) w Pradze. Jego badania, oparte na podejściu etnograficznym, koncentrują się na codziennym życiu w autorytarnych ustrojach. Opublikował dwie książki o Białorusi: Datcha blues. Existences ordinaires et dictature en Biélorussie [Datcha blues. Zwyczajne egzystencje i dyktatura na Białorusi] (Belin, 2009) oraz A Taste for Oppression. A Political Ethnography of Everyday Life in Belarus [Smak opresji. Etnografia polityczna życia codziennego na Białorusi] (Berghahn Books, 2021), która wcześniej ukazała się w języku francuskim (Le Bord de l’Eau, 2020).
Jacek Kubera – Socjolog, romanista, specjalizuje się w badaniu przemian tożsamości zbiorowych w kontekście migracyjnym i miejskim. Adiunkt na Wydziale Socjologii UAM. Przebywał na stażach badawczych w École des Hautes Études en Sciences w Paryżu, w Centre Émile Durkheim UMR 5116 – CNRS i na Université Paris VII Diderot. Uczestnik projektów badawczych poświęconych imigracji i polityce integracyjnej we Francji i w Polsce. Opublikował m.in. Francuzi, Algierczycy? Relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia (Seria Monografie FNP, 2017; w wersji angielskiej: Identifications of French People of Algerian Origin, Palgrave Macmillan, 2020), A ‘Social Turn’ in the European Union? New trends and ideas about social convergence in Europe (Routledge, 2020, red. z T. Morozowskim) oraz Contemporary Migrations in the Humanistic Coefficient Perspective. Florian Znaniecki’s Thought in Today’s Social Science Research (Peter Lang, 2017, red. z Ł. Skoczylasem).
Kinga Torbicka – Historyk, politolog. Doktor nauk humanistycznych Université de la Sorbonne Nouvelle Paris 3. Badaczka Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. Analityczka francuskiego think tanku „Groupe d’études géopolitiques” przy ENS Paris. Redaktorka działu „Polska” w „La lettre du lundi”. Badaczka stowarzyszona Instytutu Europa Varietas (Szwajcaria). Stypendystka rządu francuskiego. Kierowniczka grantu 4EU+ „L’Europe centrale face à la pandémie” (2020-2021). Ekspertka w projekcie „Multiple framework contract for studies in the fields of Freedom, Security, and Justice and the Rule of Law” przy Komitecie Regionów UE. Zainteresowania badawcze dotyczą: geopolityki, bezpieczeństwa w Europie, regionu Europy Środkowo-Wschodniej w strefie euro-atlantyckiej ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego, Ukrainy oraz Rosji i kryzysu migracyjnego w Europie a także roli Francji w tym kontekście (polsko-francuskie stosunki polityczne od 1989 roku).
