Seminarium Lectures en SHS 16.01.2023

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium „Lectures en SHS”, podczas którego będziemy dyskutować o francuskojęzycznych aktualnościach wydawniczych z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.
CZWARTE SPOTKANIE
we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych PAN
wokół książki pod redakcją Alexandre’a Viala „Demain, l’épistocratie ?”, Mare et Martin 2022
dr hab. Katarzyna Kubuj (INP PAN)
prof. Alexandre Viala (Université de Montpellier, CERCOP)
Prowadzenie: dr Laurent Tatarenko (OKFiSF UW)
Poniedziałek 16.01.2023, 17.00-19.00
Pałac Staszica, s. 273 II piętro, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Tłumaczenie symultaniczne pl-fr.
Opis (od wydawcy)
Epistokracja to ideał rządów, nawet jeśli nie są one formalnie uznawane w klasycznej typologii ustrojów konstytucyjnych, w których władza powierzona jest uczonym. Od dłuższego czasu istnieją liczne komisje eksperckie, które wnoszą wkład w szeroki zakres zagadnień prawnych, ekonomicznych i klimatologicznych. Globalny kryzys związany z epidemią Covid-19, podczas którego eksperci medyczni byli mobilizowani przez rządy, rzucił ostre światło na ten związek między władzą a nauką. Poza tym przykładem książka powraca do analiz Maxa Webera, który w swoich konferencjach monachijskich z 1917 i 1919 roku postulował ścisłe oddzielenie naukowca od polityka. Analizuje spodziewane korzyści i potencjalne zagrożenia dla demokracji wynikające z ich bliskiego związku.
https://www.mareetmartin.com/livre/demain-lepistocratie
Alexandre Viala jest profesorem na Uniwersytecie w Montpellier gdzie wykłada prawo konstytucyjne i filozofię prawa; jest autorem podręcznika „Filozofia prawa” (Ellipses, 2010); kieruje laboratorium CERCOP (Centre d’Etudes et de Recherches Comparatives Constitutionnelles et Politiques).
Katarzyna Kubuj jest badaczką w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Badań Europejskich Instytutu Nauk Prawnych PAN. Brała udział w międzynarodowym projekcie badawczym Forum International sur la Constitution et les Institutions politiques na Uniwersytecie w Lille. Jej zainteresowania naukowe dotyczą między innymi instytucji polskiego prawa konstytucyjnego, prawa parlamentarnego i prawa konstytucyjnego Francji.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.