Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze frankofońskie 11/10/2023 – dr Valentin Behr (CNRS)

Seminarium badawcze frankofońskie 11/10/2023 – dr Valentin Behr (CNRS)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze

 

Środa 11.10.2023, 17.00-18.30

 

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

 

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Walka kulturowa jako zwiastun współczesnych rekompozycji prawicy

 

dr Valentin Behr (CNRS)

 

Opis

W ostatnich latach byliśmy świadkami zjawiska, które definiujemy jako ofensywa skrajnej prawicy w szeroko rozumianym obszarze kultury, dotyczy to głównie nauczania, obszaru badań naukowych  i sztuki. Zjawisko to  objawiało się w formie: (1) kwestionowania finansowania publicznego niektórych instytucji lub stowarzyszeń; (2) rotacji na stanowiskach kierowniczych w administracjach kultury lub odpowiedzialnych za politykę pamięci, takich jak muzea; (3) krytyki szkoły i uniwersytetu jako obszarów ideologicznej indoktrynacji młodzieży. Dyskursy te nie są nowym zjawiskiem, wyzwania rzucone „wokizmowi” przypominają wcześniejsze wyzwania „poprawności politycznej” czy „marksizmu kulturowego”. Sukces wyborczy konserwatywnych sił politycznych na szczeblu krajowym, w kontekstach tak różnych jak Polska, Francja, Włochy czy Stany Zjednoczone, zachęca nas do wyjścia poza analizę dyskursu i spojrzenia na polityki publiczne lokalne. Przyczyniają się one bowiem do redefinicji dziedzictwa kulturowego, zarówno materialnego, jak i niematerialnego, jego symboliki politycznej i sposobu jego przekazywania. W niniejszym referacie autor proponuje ujęcie tego w trzech etapach. Po pierwsze autor zaprezentuje powrót do pojęcia „prawicowego gramszyzmu”, stworzonego przez Francuską Nową Prawicę w latach 70. i 80. XX wieku, do ponadnarodowego rozpowszechnienia tego pojęcia i jego ponownego zawłaszczenia w różnych kontekstach narodowych. Następnie zaproponuje hipotezę ideologicznej rekompozycji współczesnej prawicy i skrajnej prawicy wokół programu antyliberalnego na poziomie kulturowym i politycznym. Na koniec omówi kierunki badań, które pozwolą lepiej zrozumieć to zjawisko, biorąc pod uwagę ponadnarodowy obieg idei, rolę intelektualistów w polityce oraz długoterminową historię idei.

Biogram

dr Valentin Behr – jest badaczem CNRS w Europejskim Centrum Socjologii i Nauk Politycznych (Paryż). Uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Uniwersytecie w Strasburgu (2017), a w latach 2021/2022 był pracownikiem naukowym-rezydentem w paryskim Instytucie Studiów Zaawansowanych. Jego obszary badawcze obejmują historię polityki publicznej, socjologię elit politycznych, socjologię intelektualistów i historię idei. Jego obecne badania koncentrują się na produkcji i obiegu idei konserwatywnych (zwłaszcza nieliberalnych) w Europie oraz pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. Wykłada na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne oraz w Szkole Zaawansowanych Studiów Nauk Społecznych (EHESS). Najnowsze publikacje: „Powojenna historiografia polska jako pole walki. Studium z socjologii wiedzy i polityki”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2021; „The shaping power of anti-liberal Ideas” wraz z Ramoną Coman i Janem Beyerem, European Politics and Society, vol. 24, nr 1, 2023.

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.