Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze frankofońskie 22/11/2023 – prof. Tomasz Waliszewski (Wydział Archeologii UW)

Seminarium badawcze frankofońskie 22/11/2023 – prof. Tomasz Waliszewski (Wydział Archeologii UW)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze :

Między Magrebem i Maszrekiem. Podstawy kolonialne, sukcesy i rozczarowania niepodległości oraz współczesne wyzwania konserwacji dziedzictwa archeologicznego w Tunezji, Syrii i Libanie

prof. Tomasz Waliszewski (Wydział Archeologii UW) 

 

Środa  22.11.2023, 17.00-18.30

 

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

Opis

8 marca 1885 roku powstał w Tunisie Urząd Antyków, Sztuk Pięknych i Zabytków. Wkrótce po wprowadzeniu mandatu francuskiego w Syrii i w Libanie, w 1920 roku założono Główną Dyrekcję Antyku i Muzeów w Syrii, identyczne biuro powstało także w Libanie. Te instytucje miały na celu ochronę całego dziedzictwa kulturowego trzech krajów znajdujących się w strefie wpływów frankofońskich. Po uzyskaniu niepodległości zastąpiły je instutucje narodowe. Historia ich działalności daje wyjątkowy wgląd w pasjonujące dzieje walk, które przeciwstawiały aspiracje lokalnych i zagranicznych badaczy chroniących zabytki archeologiczne, politykami ustanawiajacymi polityki historyczne oraz przedsiębiorcami inwestującymi w modernizację wymienionych państw.

Archeolodzy z Uniwersytetyu Warszawskiego prowadząc od wielu lat projekty badawcze w Syrii, Libanie i Tunezji znają dobrze tę problematykę historyczną.

Moje seminarium opiera się na ponad 25 latami doświadczenia, które zdobyłem zarządzając licznymi projektami w tych trzech krajach.

Z przyjemnością zapraszam uczestników seminarium do zabrania głosu na temat roli dziedzictwa archeologicznego w konstruowaniu małej i wielkiej polityki państw, które pozostają obecnie w samym centrum wydzarzeń  międzynarodowych.

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.