Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

13/12/2023 – Podzielona pamięć wspólnego dziedzictwa: przypadek cerkwi drewnianych we współczesnej Polsce – dr Laurent Tatarenko

13/12/2023 –  Podzielona pamięć wspólnego dziedzictwa: przypadek cerkwi drewnianych we współczesnej Polsce – dr Laurent Tatarenko

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze :

 

Podzielona pamięć wspólnego dziedzictwa: przypadek cerkwi drewnianych we współczesnej Polsce

 dr Laurent Tatarenko (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Uniwersytet Warszawski)

 

Środa 13.12.2023, 17.00-18.30

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Streszczenie

Obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej w 2019 roku były okazją do przypomnienia różnorodności kulturowej I Rzeczypospolitej, ale także znaczenia tego dziedzictwa w wyobraźni współczesnych państw regionu. Pamięć ta w sposób szczególny dotyczy wschodnich krańców Polski. Były one przedstawiane w XIX-wiecznych dyskursach narodowych jako przestrzeń pomiędzy lansowanym przez Rosję chrześcijaństwem wschodnim (prawosławnym) a łacińską tradycją katolicką, która stała się jednym z filarów polskiej tożsamości pozbawionej państwa. Jednak to współistnienie odziedziczone lub narzucone przez kontekst polityczny wytworzyło także specyficzną kulturę lokalną, naznaczoną codzienną bliskością różnych wspólnot, która w na nowo określonej formie utrzymała się w okresie międzywojennym. Dlatego też ruchy ludności przeprowadzone w obu kierunkach pod koniec drugiej wojny światowej i po niej („przymusowe repatriacje”, akcja „Wisła”) głęboko przekształciły ten krajobraz dziedzictwa, w wyniku czego liczne kościoły obrządku wschodniego zostały zdekonsekrowane lub wpisane w nową topografię religijną. Dziś, pomimo podkreślania wartości artystycznej i historycznej tej architektury, lokalna pamięć w dalszym ciągu podsyca napięcie między wciąż żywą wyobraźnią społeczną a dziedziczeniem tych przestrzeni poprzez ich muzealizację.

 

Biogram

Laurent Tatarenko – Dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. Historyk, specjalizujący się w epoce nowożytnej, były członek École française de Rome, pracownik naukowy CNRS przy Instytucie Historii Nowożytnej i Współczesnej (CNRS – ENS/PSL – Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne). Jego zainteresowania naukowe obejmują regulacje społeczne i kompetencje instytucjonalne społeczności unickich i prawosławnych Europy Środkowo-Wschodniej w XVI-XVIII w. Jego ostatnie badania dotyczą relacji między kulturami religijnymi a praktykami rządzenia we wspólnotach wschodniosłowiańskich.

 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.