Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze 26/01/2022

Seminarium badawcze 26/01/2022

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium badawcze, które odbędzie się w środę 26 stycznia 2022 r. o godzinie 17.00 on-line (https://us02web.zoom.us/j/82024784406).

Seminarium francuskich nauk społecznych i humanistycznych jest częścią programu edukacyjnego projektu „Dimension Francophone” w ramach Sojuszu 4EU+.

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Pandemia Covid-19 a populizm w Polsce: obraz kryzysu w prawicowych tygodnikach

 

Agnieszka Sadecka i Elodie Thevenin (Instytut Studiów Europejskich UJ)

 

Opis

Pandemia Covid-19 stanowi poważne wyzwanie zarządzania globalnym kryzysem zdrowotnym. Podczas gdy rządy niektórych państw poradziły sobie z kryzysem lepiej niż inne, wielu polityków przedstawiało sprzeczne argumenty dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na tle wdrażania rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, braku zaufania wobec niektórych danych naukowych oraz krytyki organizacji europejskich i międzynarodowych, polska opinia publiczna została skonfrontowana z różnymi reakcjami politycznymi na obecny kryzys zdrowotny.

Wystąpienie skupia się na przedstawieniu pandemii Covid-19 w wybranych polskich tygodnikach – Gazecie Polskiej, Sieci i Do Rzeczy – bliskich rządzącej prawicowo-populistycznej koalicji politycznej (Zjednoczona Prawica). Naszym celem jest więc zbadanie konstrukcji polskiego dyskursu populistycznego wokół kryzysu Covid-19, ze szczególnym uwzględnieniem obrazu tego kryzysu, przedstawienia społeczeństwa – głównego odbiorcy dyskursu populistycznego – i wykorzystania nauki. Analiza jakościowa stron tytułowych prawicowych magazynów ma za zadanie prześledzenie ewolucji pandemii od początku 2020 r. do pierwszego kwartału 2021 r.

 

Dr Agnieszka Sadecka – badaczka w zakresie kulturoznawstwa i literaturoznawstwa w Instytucie Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Eberharda Karlsa w Tybindze (Niemcy) i Uniwersytetu Jawaharlala Nehru w New Delhi (Indie). Doktorat obroniła w ramach wspólnego stypendium doktoranckiego Erasmus Mundus „Cultural Studies in Literary Interzones”. Od 2016 roku pracuje w Instytucie Studiów Europejskich UJ i prowadzi badania w ramach projektu POPREBEL „Populistyczny bunt przeciwko nowoczesności w Europie Wschodniej XXI wieku: neotradycjonalizm i neofeudalizm” (Horizon 2020). Jej badania dotyczą polskiej kultury, literatury i dziedzictwa XX i XXI wieku, postsocjalistycznych kultur Europy Środkowo-Wschodniej, studiów postkolonialnych/post-zależnościowych, tożsamości oraz społeczno-kulturowych wymiarów populizmu i nacjonalizmu.

 

Elodie Thevenin – doktorantka w zakresie nauk politycznych w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracuje w Instytucie Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego jako asystentka naukowa przy europejskim projekcie EU3D „Zróżnicowanie, dominacja i demokracja UE” (Horizon 2020). Jej projekt doktorski dotyczy debat na temat imigracji w parlamentach narodowych i w Parlamencie Europejskim w odniesieniu do rozwoju integracji europejskiej. Jej zainteresowania badawcze obejmują integrację europejską, politykę migracyjną, parlamenty i dyskursy parlamentarne.

 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.