Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium badawcze (pierwsze w semestrze letnim 2021/2022), które odbędzie się w środę 23 lutego 2022 r. o godzinie 17.00 w bibliotece Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa) i on-line (https://us02web.zoom.us/j/88572543881).
Seminarium francuskich nauk społecznych i humanistycznych jest częścią programu edukacyjnego projektu „Dimension Francophone” w ramach Sojuszu 4EU+.
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
Spotkanie wokół książki Ani Szczepańskiej „Une histoire visuelle de Solidarność”
Ania Szczepańska (Université Paris 1 Panthéon Sorbonne)
Komentarz: Paweł Kuczyński (Collegium Civitas)
https://www.civitas.edu.pl/pl/uczelnia/nasi-wykladowcy/kuczynski-pawel-dr
Opis
Strajki w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. okazały się kluczowe dla wyjścia z komunizmu w Europie Środkowej. Solidarność była czymś znacznie więcej niż pierwszym wolnym i autonomicznym związkiem zawodowym, niezależnym od partii. Był to niesamowity ruch społeczny, który zjednoczył miliony ludzi w Polsce i nie tylko i doprowadził do jednej z najważniejszych pokojowych rewolucji w XX-wiecznej Europie. Czterdzieści lat później, poza pytaniami o pamięć po 1989 roku, ten moment przebudzenia sumień nadal fascynuje. Stawia pytania o formy zaangażowania, do których są zdolni członkowie danego społeczeństwa, aby wyobrazić sobie niemożliwe i sprawić, by to się stało.
Autorka zastanawia się nad samą ideą solidarności, zestawiając ze sobą wizualne ślady tej rewolucyjnej przeszłości. Naświetla w równym stopniu jej mity i niewidzialne postacie, przesłonięte dominującą narracją. Pokazuje, jak te archiwa przyczyniają się do uwrażliwienia nas na przeszłość, do przekazywania jej i kształtowania wyobraźni. Zastanawia się nad ich mobilizującą siłą i ujawnia bogactwo narracji.
Szczepańska, A. (2021). Une histoire visuelle de Solidarność. Paris : Éditions de la Maison des sciences de l’homme.
(opis pochodzi od wydawcy, więcej informacji: https://www.fmsh.fr/fr/diffusion-des-savoirs/Ania-Szczepanska-Une-histoire-visuelle-de-Solidarnosc)
Ania Szczepańska jest wykładowczynią na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon Sorbonne (laboratorium HICSA) i reżyserką filmów dokumentalnych. Eksplorując polskie archiwa z okresu PRL wydała książkę inspirowaną jej pracą doktorską na temat kina opozycyjnego w Polsce lat 70. (Do granic negocjacji, Universitas, Krakow, 2017). Jej pierwszy film dokumentalny, Nous filmons le peuple ! (Abacaris, Les films de l’air, Ciné+) poświęcona jest konfliktom władzy komunistycznej z artystami, wokół postaci Andrzeja Wajdy. Film został wybrany w konkursie na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Historycznego w 2013 r., zdobył gwiazdkę Scam i nagrodę CNRS. Ania Szczepańska zrealizowała również film Solidarnosc, la chute du mur commence en Pologne (Looksfilm, 2019) emitowany w telewizji Arte z okazji 30. rocznicy upadku muru. Autorka licznych publikacji, w tym, wraz z Sylvie Lindeperg, książki „A qui appartiennent les images?” poświęconej archiwom audiowizualnym (MSH, 2017), przetłumaczonej na język angielski w 2021 r. (Who owns the images?, Meson Press). Jej ostatnia książka zatytułowana „Une histoire visuelle de Solidarnosc” (FMSH, 2021) przedstawia historię ruchu Solidarność poprzez jego wizualne ślady pozostawione po obu stronach żelaznej kurtyny.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.