Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze 19/10/2022 – Maciej Bukowski

Seminarium badawcze 19/10/2022 – Maciej Bukowski

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze

 

Środa 19.10.2022, 17.00-18.30

 

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

 

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Relacja klimat-bezpieczeństwo w epoce Antropocenu

 

Maciej Bukowski (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ)

 

Opis

Zmiany klimatu i inne zmiany środowiskowe będą miały wieloraki wpływ na geopolityczną rywalizację w przyszłości, nie tylko w dziedzinie gospodarczej i wojskowej. Ich skutki pociągną za sobą – lub pogłębią – różne współzależności, które podszywają złożoną sieć stosunków międzynarodowych. W szczególności zmiany klimatu będą miały duży wpływ na strukturę międzynarodowego aparatu bezpieczeństwa, który jest coraz bardziej zmuszony do uwzględnienia związku między klimatem a bezpieczeństwem oraz ich potencjału do zwielokrotniania zagrożeń (threat multiplier) wynikających ze zmian klimatycznych, jak i innych z którymi już mierzy się międzynarodowy system bezpieczeństwa. Chociaż zmiany klimatyczne nie będą w przyszłości jedyną przyczyną napięć międzynarodowych w epoce tzw. Antropocenu, oczekuje się, że będą one nasilać istniejące już zagrożenia globalne, regionalne, a nawet lokalne. Tam, gdzie już teraz występują czynniki konfliktogennych w systemie międzynarodowym, zmiany klimatu mogą przyczynić się do przekroczenia systemowych progów krytycznych (critical thresholds), powodując eskalację konfliktów. Właściwości te będą szczególnie obfite w skutki tam, gdzie zmiany klimatu wpływać będą na rzeczywisty lub postrzegany niedobór zasobów, gdzie niedostępność tychże zmuszać będzie ludzi do migracji, lub gdzie ewoluujący klimat przyczyniać się będzie do niestabilność aparatu państwowego. Zjawiska te, w połączeniu ze zmianami w instytucjonalnej architekturze międzynarodowego systemu bezpieczeństwa mogą wkrótce uwiarygodnić rozwijane dziś koncepcje “bezpieczeństwa planetarnego” (planetary security) oraz “zarządzania systemem ziemskim” (earth system governance). Wykład stanowić będzie próbę nakreślenia konturów dyskusji nad związkiem między klimatem a bezpieczeństwem (climate-security nexus), omówi elementy tworzące przedmiotową problematykę, jej interesariuszy i perspektywy rozwoju.

 

Maciej Bukowski jest Głównym Specjalistą w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie odpowiada za relacje dwustronne Polski z państwami zachodnimi w obszarze tematyki energetycznej i klimatycznej. Jest doktorantem w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pisze pracę doktorską na temat wpływu zmian klimatu na rywalizację geopolityczną między USA, UE i Chinami. Absolwent Cornell Law School i École de Droit de la Sorbonne, analityk Instytutu Nowej Europy i prezes zarządu Cornell Club of Poland.

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.