Polsko-francuskie warsztaty nauk społecznych: Przemieszczanie się ludności, przesiedlanie i nowe życie społeczne 19.11.2021

W ramach Tygodnia Nauki Francuskiej na Uniwersytecie Warszawskim, mamy przyjemność zaprosić na
Polsko-francuskie warsztaty nauk społecznych:
Przemieszczanie się ludności, przesiedlanie i nowe życie społeczne
PIĄTEK 19 listopada 2021 r., 10.00-12.00 i 14.00-16.00
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej.
na żywo: Uniwersytet Warszawski, Gmach Wydziału Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 1.007
i za pośrednictwem programu Zoom: https://us02web.zoom.us/j/81857562281
Język: polski i francuski (tłumaczenie symultaniczne).
Warsztaty są organizowane przez GDR Connaissance de l’Europe Médiane CNRS (jednostka zrzeszająca badaczy specjalizujących się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej z całej Francji) oraz Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego przy wsparciu Instytutu Nauk Humanistycznych i Społecznych (INSHS) CNRS. Mamy zamiar zainicjować refleksję nad źródłami, metodami i pojawiającymi się pytaniami badawczymi, aby spróbować uchwycić związek między przesiedleniami ludności a zorganizowanymi przesiedleniami w celu tworzenia „nowych społeczeństw” na terytoriach w dużej mierze pozbawionych pierwotnej populacji.
Urbanizacja, relacje genderowe i inne zbiorowe praktyki tworzą ten kontekst nowej terytorializacji suwerenności państwowej, która ma związek m.in. z projektami politycznymi i społecznymi utworzenia nowych społeczeństw, a więc budowy przestrzeni narodowej.
Zapraszamy badaczy z Polski i Francji do podzielenia się swoim doświadczeniem i punktem widzenia w celu próby wypracowania nowego, wspólnego podejścia do podanej problematyki.
Koordynatorzy:
Catherine Gousseff, UMR Cercec/EHESS, GDR CEM
Paul Gradvohl, UMR SIRICE/Paris 1, GDR CEM
Nicolas Maslowski, OKFiSF UW, GDR CEM
Uczestnicy:
Błażej Brzostek (Wydział Historyczny UW), Lydia Coudroy de Lille (Université Lumière Lyon II), Witold Griot (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne), Alicja Jaworska (OKFiSF UW), Dobrochna Kałwa (Wydział Historyczny UW), Barbara Klich-Kluczewska (Instytut Historii UJ), Paweł Rodak (IKP UW), Kinga Torbicka (OKFiSF UW), Marta Zaguła (EHESS), Tomasz Zarycki (ISS UW)
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.