Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dziedzictwo: zagadnienia geopolityczne – prof. Emmanuel Lincot (Instytut Katolicki w Paryżu), 10.01.2024

Dziedzictwo: zagadnienia geopolityczne –  prof. Emmanuel Lincot (Instytut Katolicki w Paryżu), 10.01.2024

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze

Dziedzictwo: zagadnienia geopolityczne

 prof. Emmanuel Lincot

Instytut Katolicki w Paryżu

 

Środa 10.01.2024, 17.00-18.30

Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)

 

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim, hybrydowe.

 

Streszczenie

Spotkanie będzie dotyczyło książki Emmanuela Lincot „Geopolityka dziedzictwa. Od Abu Zabi do Japonii”, MkF Editions, 2021.

Krótki opis książki poniżej.

A co by było, gdyby można było zrozumieć stosunki międzynarodowe za pomocą nowe gramatyki? Dziedzictwo okazuje się dobrą materią dla rozwoju nowej dyplomacji. Obecny kontekst geopolityczny zachęca do przyjrzenia się na nowo dziedzictwu nie tylko w kontekście postkolonialnym, ale według innych kryteriów, mniej jednoznacznych niż ideologicznie sterylne stosunki między krajami Północy i Południa. Ważne jest, aby patrzeć na świat przez pryzmat historii stosunków międzynarodowych, wrażliwości opinii, ale także sztuki i kultury jako kwestii pamiątkowej i politycznej. Poprzez 5 charakterystycznych przypadków z kontynentu azjatyckiego (Abu Zabi i jego otoczenie regionalne; świat chiński; wandalizm na ziemiach islamskich; Japonia i ambiwalentna kwestia dziedzictwa; dziedzictwo wspólne Indii i Pakistanu) Emmanuel Lincot porusza kwestię soft power a także międzynarodowe walki o wpływy z nowego punktu widzenia.

 

 

Biogram

Profesor Instytutu Katolickiego w Paryżu, Emmanuel Lincot jest sinologiem i pracownikiem naukowym w IRIS (Instytut Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych). Jego najnowsza książka to „The Very Great Game: Pekin wobec Azji Środkowej” (Le Cerf – 2023). Oprócz aspektów politycznych związanych z ewolucją chińskiej dyplomacji kulturalnej, zwłaszcza w jej stosunkach ze światem muzułmańskim, w swoich badaniach skupia się on na zagadnieniach związanych z dziedzictwem w Azji – restytucja dzieł, spory sądowe i rosnący udział społeczeństw obywatelskich. Wszystko, co utwierdza społeczeństwa w ich roszczeniach do tożsamości, czy to w Azji, czy gdziekolwiek indziej na świecie, jest ważnym polem obserwacji do badań Emmanuela Lincota.

Wydał także książkę: „Geopolityka dziedzictwa. Azja. Od Abu Zabi do Japonii (wyd. MkF – 2021)”. Pragnie on, aby jego książki ukazały się w języku polskim.

 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.