Czwartek z socjologią historyczną 9/11/2023 – OLEKSANDR AVRAMCHUK (KUL)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ
Czwartek 9 listopada 2023 r., godz. 17.00
POLSKO-AMERYKAŃSKA WYMIANA AKADEMICKA W CZASACH ZIMNEJ WOJNY. KTO WYGRAŁ?
Komentarz : Jan Surman (MIA CAS)
Spotkanie w języku polskim.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Anną Sosnowską-Jordanov-
ską (aksosnow1@uw.edu.pl ) lub sekretariatem OKF UW (okf@uw.edu.pl) do 9.11, godz. 14.00. Łącza do seminarium wyślemy drogą mailową.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/
POLSKO-AMERYKAŃSKA WYMIANA AKADEMICKA W CZASACH ZIMNEJ WOJNY. KTO WYGRAŁ?
Od początku zimnej wojny politycy i amerykańska opinia publiczna cali szczególną uwagę na kontakty akademickie z krajami zza żelaznej kurtyny. Zasady wzajemności – leżące u podstaw filozofii amerykańskich programów wymiany w innych częściach świata – wydawały się trudne do zastosowania w krajach bloku socjalistycznego. Wielu zwolenników dialogu pomiędzy Wschodem a Zachodem wierzyło, że kontakty z krajami bloku socjalistycznego sprzyjały liberalizacji reżimów komunistycznych i upublicznianiu przypadków łamania praw człowieka, jednocześnie ułatwiając lepsze zrozumienie Europy Wschodniej w obrębie amerykańskiej nauki. Wraz z częściową liberalizacją w Polsce po Październiku 1956 r. podjęto liczne inicjatywy wymiany, począwszy od prywatnych stypendiów fundacji Forda i Rockefellera, poprzez nieformalny, sponsorowany przez państwo program Fulbrighta, po programy międzyuniwersyteckie i imponującą skalę wymiany IREX. Doprowadziło to do wzajemnie korzystnych kontaktów w dziedzinach od socjologii, historii i filozofii po ekonomię i fundamentalną naukę, które przetrwały różne drastyczne zmiany w stosunkach dwustronnych przed 1989 rokiem i były kontynuowane później. Fundamentalne pytanie „Kto wygrał?” zyskało nowy i nieoczekiwany wydźwięk po upadku komunizmu w Europie Wschodniej, kiedy Polska czyła na pionierską ścieżkę demokratycznej transformacji.
Oleksandr Avramchuk, doktor historii, absolwent Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W obszarze jego zainteresowań są stosunki polsko-ukraińskie, historia myśli politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dzieje emigracyjnych intelektualistów z regionu oraz dyplomacji publicznej USA wobec bloku socjalistycznego w okresie zimnej wojny. Na zlecenie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta przygotował studium monograficzne poświęcone dziejom programu w Polsce.