Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną 25/05/2023 – Michał Rauszer

Czwartek z socjologią historyczną 25/05/2023 – Michał Rauszer

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

 

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

 

Czwartek 25 maja 2023 r., godz. 18.00

 

Ludowy antyklerykalizm, polityczność, karnawał

 

Michał Rauszer (WP UW)

 

Komentarz: Tomasz Rawski (WS UW)

 

Spotkanie w języku polskim.

 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Jarosławem Kiliasem (j.kilias@uw.edu.pl) lub sekretariatem OKFiSF UW (okf@uw.edu.pl).

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

LUDOWY ANTYKLERYKALIZM, POLITYCZNOŚĆ, KARNAWAŁ

W swym wystąpieniu Autor podejmie próbę pokazania ludowego antyklerykalizmu jako formę oddolnej polityki w odniesieniu do instytucjonalnego Kościoła. Głównym wątkiem jego wystąpienia będzie kwestia, jak można patrzeć na praktyki Eigen-Sinn w obszarze religii i reakcji na działania instytucjonalnego Kościoła. Postara się dzięki temu przybliżyć model ludowej polityczności, z konieczności odwołując się do tego jak sam rozumie lud, co to jest ludowa polityczność oraz jakie są jej konsekwencje. Będzie odnosił się do sporów z Kościołem w okresie pańszczyźnianym, pokaże ewolucję relacji z tą instytucją na przełomie XIX i XX wieku. Odwoła się także do nowszych przykładów, takich jak strajk kobiet, czy fenomeny punka i metalu.

Dr hab. Michał Rauszer pracuje w Zakładzie Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego specjalnością jest antropologia historyczna, a jego zainteresowania badawcze obejmują m.in zjawiska oporu kulturowego, społecznego aktywizmu, akcji społecznych. Wśród jego ostatnich publikacji są m.in. książki Siła podporządkowanych (2021) i Ludowy antyklerykalizm (2023).