Czwartek z socjologią historyczną 22/04/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Instytut Socjologii UW oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ
Czwartek 22 kwietnia 2021 r., godz. 17.00
Daniel Płatek (UJ) zaprezentuje swoją najnowszą książkę
Spór polityczny w Iranie i Imperium Osmańskim. Studium z socjologii historycznej rewolucji konstytucyjnych
Komentarz: Karolina Wanda Olszowska (UJ)
Seminarium poprowadzi Wiktor Marzec (UW)
Spotkanie w języku polskim.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem programu Zoom.
https://zoom.us/j/98935736421?pwd=NzNWTnR6eThzYU1FMXUxNnJ-nOW9DZz09
Meeting ID: 989 3573 6421
Passcode: qr8BKJ
Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/
Komitet organizacyjny seminarium: Anna Sosnowska, Jarosław Kilias, Adam Leszczyński, Nicolas Maslowski, Michał Rauszer.
O książce:
Książka Daniela Płatka jest obszernym, nowatorskim i dobrze osadzonym teoretycznie studium z porównawczej socjologii historycznej. W polskich naukach społecznych powstało bardzo niewiele prac z tej dziedziny. Autor dokonał rekonstrukcji przemian społecznych i politycznych od XVIII wieku do początku wieku XX w Turcji i Iranie. Jest to analiza dynamiki relacji między transformującym się organizmem państwowym a różnymi grupami społeczeństwa, które wchodzą w złożone interakcje z państwem, negocjując warunki wzajemnego związku. W efekcie wyjaśniona zostaje ewolucja w kierunku podmiotowości społeczeństw i powstania instytucji demokratycznych oraz systemu reprezentacji interesów zbiorowych. Problematyka przemian form konfliktów społecznych wiodących ku współczesnej sferze publicznej i politycznej mozaice nowoczesnego państwa została odniesiona do krajów spoza rdzenia systemu światowego, co jest nowatorskim i ciekawym podejściem. Autor zastosował perspektywę nowoczesności zwielokrotnionej – eksplorował doświadczenia przednowoczesnych imperiów: osmańskiego i szyickiego, przechodzących drogę opóźnionej i imitacyjnej modernizacji w końcu XIX oraz na początku XX wieku. Dla polskiego czytelnika książka ta stanowi ważne źródło wiedzy o dorobku, metodach i użyteczności porównawczej socjologii historycznej, jednocześnie prezentuje oryginalne podejście do analizy polityki sporu w modernizujących się społeczeństwach pozaeuropejskich.
O autorze:
Daniel Płatek jest socjologiem, absolwent Szkoły Nauk Społecznych IFIS PAN. Interesuje się problematyką działań zbiorowych i ruchów społecznych oraz socjologią historyczną. Jest autorem kilku artykułów poświęconych problematyce skrajnej prawicy w Polsce, m.in Civil Society and the Extreme Right Collective in Poland, 1990-2013 (2017) oraz Mobilizing on the Extreme Right in Poland (2017). Zajmował się problematyką krajów islamskich i mobilizacji społecznych w okresie rewolucji konstytucyjnych na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie przebywa na Uniwersytecie w Lund, gdzie bada polskie protesty od roku 1990. W swojej pracy wykorzystuje ilościowe i jakościowe techniki analizy danych.
O komentatorce:
Karolina Wanda Olszowska – historyk, turkolog, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownica Instytutu Historii UJ. W trakcie studiów przebywała na stypendium na Uniwersytecie Hacettepe (Ankara) oraz w Instytucie Puszkina (Moskwa). Redaktor tomu Konteksty dla Trójmorza. Turcja, Bałkany Zachodnie i Europa Środkowa w polityce międzynarodowej.