Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną 19/05/2022 – Agnieszka Kolasa-Nowak i Marta Bucholc

Czwartek z socjologią historyczną 19/05/2022 – Agnieszka Kolasa-Nowak i Marta Bucholc

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

 

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

 

Czwartek 19 maja 2022 r., godz. 17.00

 

Socjologia historyczna w Polsce. Po co socjologowie sięgają do przeszłości?

 

Agnieszka Kolasa-Nowak (IS UMCS) i Marta Bucholc (WS UW)

 

Komentarz: Piotr Filipkowski (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie)

 

Spotkanie w języku polskim.

 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom.

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Nicolasem Maslowskim (n.maslowski@uw.edu.pl) lub Anną Sosnowską (aksosnow1@uw.edu.pl).

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

SOCJOLOGIA HISTORYCZNA W POLSCE. PO CO SOCJOLOGOWIE SIĘGAJĄ DO PRZESZŁOŚCI?

Autorki proponują spojrzenie na polską socjologię z perspektywy zainteresowania przeszłością i odniesień do historii. Śledzą je od początków dyscypliny przez okres PRL aż do czasów po zmianie ustrojowej. Pokazują jej swoistość i odrębność od socjologii historycznej uprawianej na świecie. W ostatnich dekadach nastąpił w Polsce wzrost zainteresowania socjologów przeszłością. Jest on powiązany z ogólnym zwrotem historycznym w naukach społecznych, ale wykazuje też cechy specyficzne. Doświadczenie transformacji ustrojowej i sposób, w jaki zajęły się nią nauki społeczne przekładały się bowiem na wykorzystanie historii w polskiej socjologii. Wynika ono coraz bardziej z potrzeby rozpoznania potencjału przeszłości jako symbolicznego zasobu w nowych uwarunkowaniach społecznych i w sporach politycznych. Tak więc na kształt dzisiejszej socjologii historycznej wpływają dwa czynniki: tradycja socjologii obywatelskiej, zaangażowanej w dyskusje nad społecznie podzielanymi obrazami polskich dziejów oraz ramy socjologii krytycznej, uwzględniającej układ współzależności między Polską a Europą Zachodnią. Jednocześnie prace powstające w Polsce wpisują się w globalny nurt socjologii historycznej „trzeciej fali”, posiadając wiele cech właściwych preferowanym tam ujęciom, co umożliwia włączenie się polskich socjologów w międzynarodowy obieg naukowy.

Agnieszka Kolasa-Nowak pracuje w Instytucie Socjologii UMCS. Zajmuje się socjologią historyczną, socjologią nauki oraz dyskursem socjologicznym w Polsce wokół transformacji i integracji europejskiej. Obecnie prowadzi badania nad obecnością przeszłości we współczesnej polskiej socjologii oraz jej interdyscyplinarnymi związkami z nauką historyczną.

Marta Bucholc pracuje na Wydziale Socjologii UW. Zajmuje się socjologią prawa, socjologią historyczną i historią socjologii. Kieruje grantem NCN poświęconym badaniu przekształceń polskiego habitusu narodowego po 1989 roku, zespołem UW w projekcie dotyczącym nieliberalnego konstytucjonalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej Fundacji Volkswagena, a w marcu 2022 otrzymała grant ERC Consolidator na badanie argumentacji odwołującej się do praw człowieka w debatach o zmianie prawa aborcyjnego.