Czwartek z socjologią historyczną 17/11/2022 – Claudia Snochowska-Gonzalez

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ
Czwartek 17 listopada 2022 r., godz. 16.30
Migracja, kolonizacja, nacjonalizm. Ideologia narodowej demokracji a marzenia o imperialnej potędze
Claudia Snochowska-Gonzalez (IS PAN)
Komentarz: Zofia Trębacz (ŻIH)
Spotkanie w języku polskim.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Anną Sosnowską (aksosnow1@uw.edu.pl) lub Jarosławem Kiliasem (j.kilias@uw.edu.pl).
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/
MIGRACJA, KOLONIZACJA, NACJONALIZM. IDEOLOGIA NARODOWEJ DEMOKRACJI A MARZENIA O IMPERIALNEJ POTĘDZE
Od samego początku istnienia endecji jej działacze mocno interesowali się kwestią migracji i możliwościami kolonizacji zamorskich krain. Założycielskie czasopismo endeków, „Przegląd Wszechpolski”, powstało jako kontynuacja wydawanego we Lwowie „Przeglądu Emigracyjnego”, którego celem było organizowanie spontanicznej migracji mas chłopskich do Brazylii w latach 1890. W swoim wystąpieniu autorka przedstawi wyniki analizy kolonialnego dyskursu endecji i roli, jaką w rozwoju ideologii narodowo-demokratycznej odegrały marzenia o zakładaniu polskich osad w Brazylii. Dyskusję na temat kolonialnych fantazji endecji zamierza przedstawić w szerszym kontekście rozważań na temat różnych projektów kolonialnych i ideologicznych źródeł imperializmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Pozwoli jej to umieścić historię polskiego nacjonalizmu integralnego/volkistowskiego w szerszych ramach historii kapitalizmu i imperializmu, a tym samym wyjść poza ograniczenia historii narodowej.
Claudia Snochowska-Gonzalez jest socjolożką i kulturoznawczynią. W pracy naukowej koncentruje się na związkach między polską postkolonialnością, płcią i narodem, zajmuje się także kwestią praw reprodukcyjnych i mobilizacją kobiet na rzecz liberalizacji prawa antyaborcyjnego. W swoich aktualnych badaniach pro-wadzonych w Instytucie Slawistyki PAN analizuje volkistowskie inspiracje w polskim życiu publicznym oraz środkowoeuropejski kontekst polskiego wczesnego nacjonalizmu integralnego.