Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną 15/06/2023 – Piotr Korczyński

Czwartek z socjologią historyczną 15/06/2023 – Piotr Korczyński

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

 

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

 

Czwartek 15 czerwca 2023 r., godz. 17.00

 

Chłop żołnierzem – żołnierz chłopem

 

Piotr Korczyński

 

Komentarz: Jarosław Kilias (WS UW)

 

Spotkanie w języku polskim.

 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Jarosławem Kiliasem (j.kilias@uw.edu.pl) lub sekretariatem OKFiSF UW (okf@uw.edu.pl).

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

CHŁOP ŻOŁNIERZEM – ŻOŁNIERZ CHŁOPEM

Piotr Korczyński jest jednym z autorów nurtu „Ludowej historii Polski”, który przypomina marginalizowane aspekty dziejów najliczniejszej, a równocześnie dyskryminowanej klasy społecznej – chłopstwa. Sam pochodząc z terenów porabacyjnych i wychowany na wsi wyrastał w specyficznym dualizmie historii rabacji: oficjalnie funkcjonowała czarna legendą Jakuba Szeli a biała, heroiczna, przekazywana z „dziada pradziada”, żyła swoim życiem w tamtejszych wsiach aż do początku lat 90. XX wieku.

Jako historyk wojskowości autor dostrzega ten dualizm także w dziejach armii, w tym Wojska Polskiego. Z jednej strony stanowiło ono dla mieszkańców wsi instytucję opresyjną, niszczącą często ich dotychczasową egzystencję w imię wojen prowadzonych przez ich panów, z drugiej jednak wojsko dawało chłopskiemu rekrutowi szansę awansu społecznego, czy wykształcenia. Wojsko było dla chłopów w Polsce największą szkołą nie tylko podstawowej wiedzy, jak choćby czytania i pisania, lecz także szkołą demokracji i samoświadomości politycznej.

Od przeszło dekady Piotr Korczyński zbiera relacje ostatnich żyjących weteranów II wojny światowej. Większość z nich, tak z frontu zachodniego, jak i wschodniego i z różnych nurtów konspiracji, ma chłopskie korzenie i nadal mieszka na wsi. Z historycznego i socjologicznego punktu widzenia ma to wielki wpływ na ich pamięć o czasach przedwojennych, wojennych i powojennych. Wyraźnie można w nich uchwycić ten specyficzny, ludowy nurt w historii Polski. Przede wszystkim doświadczeniem ze spotkań z weteranami wojennymi Autor pragnąłby podzielić się z Państwem na seminarium.

Piotr Korczyński to absolwent Wydziału Historii UJ, zastępca redaktora naczelnego „Polski Zbrojnej. Historia”, historyk i publicysta; autor książek, m.in. Śladami Szeli (2020), Przeżyłem wojnę… (2021), Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim (2022), a ostatnio 15 sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim (2023). Publikuje m.in. w „Polityce” i „Pleografiach”; w „Mówią Wieki” i „Polsce Zbrojnej. Historia” prowadzi cykle o kinie historycznym i wojennym.