Czwartek z socjologią historyczną 10/11/2022 – Marcin Frybes

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ
Czwartek 10 listopada 2022 r., godz. 17.00
Amerykańscy i francuscy przyjaciele „Solidarności”
Marcin Frybes (Collegium Civitas)
Komentarz: Patryk Pleskot (IPN)
Spotkanie w języku polskim.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Nicolasem Maslowskim (n.maslowski@uw.edu.pl) lub Jarosławem Kiliasem (j.kilias@uw.edu.pl).
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/
AMERYKAŃSCY I FRANCUSCY PRZYJECIELE SOLIDARNOŚCI
Ruch Solidarność cieszył się bezprecedensowym zainteresowaniem i sympatią na całym świecie. W działania na rzecz Solidarności angażowali się ludzie o różnych poglądach, wywodzący się z odmiennych tradycji ideowych i w wielu innych sprawach stojący po przeciwnych stronach politycznej barykady. Fenomen poparcia dla polskiego ruchu jest istotnym fragmentem intelektualnej i politycznej historii XX wieku, przede wszystkim ostatniej dekady zimnej wojny. We Francji na tle stosunku do sytuacji w Polsce doszło do zmian w układzie sił w ruchu związkowym. W USA, ruch wsparcia dla Solidarności spowodował przeobrażenia w środowiskach polonijnych. Poparcie płynące z Zachodu przyczyniło się do końcowego sukcesu Solidarności. Tak więc zachodnie społeczeństwa miały swój udział w pokojowym procesie upadku komunizmu w Polsce i całym bloku wschodnim.
Prof. Marcin Frybes jest socjologiem i historykiem, członkiem Centrum Interwencji Socjologicznej w Collegium Civitas (2022), współpracownikiem Alaina Touraine’a oraz tłumaczem jego książek (laureatem nagrody PTS za najlepsze tłumaczenie, 2014). Jest także specjalistą od relacji francusko-polskich (wraz z Bronisławem Geremkiem wydał Kaleidoscope franco-polonais, 2004). Ostatnio opublikował książkę Amerykańscy i francuscy przyjaciele Solidarności (2022).
Prof. Patryk Pleskot – historyk, politolog, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie i profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorem i redaktorem kilkudziesięciu książek, laureatem m.in. konkursu Książka Historyczna Roku, Nagród Historycznych „Polityki”, oraz Nagrody Klio.