Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 17/05/2022 – prof. Agnieszka Nogal

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.
Polityczne znaczenie mitu. Czy odeszliśmy od mitycznego myślenia o polityce?
prof. Agnieszka Nogal (Wydział Filozofii UW)
17.05.2022 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się on-line: https://us02web.zoom.us/j/81935425375
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Opis
Mit polityczny funduje określoną wspólnotę oraz jej sposób samorozumienia. Staje się opowieścią o historii początków, o źródłach, a tym samym – opowieścią, która kształtuje zbiorową tożsamość. Polityczne mity zawierają symboliczne przedstawienia władzy, uzasadniając obecne lub postulowane stosunki w sferze polityki. Zazwyczaj mit ujmuje się jako przeciwieństwo rozumu. Ten sposób myślenia ma bardzo długą historię. Już Grecy przeciwstawiali logos i mythos. Najbardziej znany twórca mitów politycznych, Platon, uznał mit za uzupełniające argumentację narzędzie retoryczne. Podobne, choć zradykalizowane ujęcie kontynuowano w Oświeceniu, odrzucając jednak mit jako pierwotną świadomość, która na drodze postępu winna ustąpić prawdziwej wiedzy. W XIX wieku zainteresowanie mitem wróciło, choć często towarzyszyły temu różne oceny – od skrajnie negatywnych, po pozytywne, które wynikały z uznania emocji za niezbędny element w politycznym przekazie. Równolegle jednak rozwijała się inna tradycja politycznej mitologii, która odwoływała się do republikańskiego słownika i wiązała się z narracyjnym ujęciem tożsamości. Mit wskazywał w niej na wyjątkowość politycznej zbiorowości. Odsłaniał indywidualny charakter wspólnoty i jej szczególne cechy wiązał z autorytetem i tradycją polityczną.
Prof. Agnieszka Nogal – doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; prawnik; członek Centrum Prawa Medycznego i Biotechnologii WPiA UW; od 2017 kierownik Zakładu Filozofii Polityki; w latach 2016–2020 kierownik studiów doktoranckich, obecnie członek Senatu UW; w latach 1994–2013 pracownik w Instytucie Studiów Politycznych PAN, w latach 2002–2003 w Robert Schuman Centre w European University Institute we Florencji, Włochy; założycielka i członek redakcji czasopisma „Civitas. Studia z Filozofii Polityki”; w pracy naukowej koncentruje się na prawach człowieka, feminizmie oraz biopolityce.