Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 16/03/2021

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 16/03/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Populizm w Europie

 

dr hab. Łukasz Zamęcki (Katedra Systemów Politycznych WNPiSM UW)

dr hab. Justyna Miecznikowska (Katedra Systemów Politycznych WNPiSM UW)

 

16.03.2021 wtorek

godz. 16.45 – 18.15

 

Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się on-line: https://meet.google.com/pct-ghwy-hqx

 

 

OPIS

 

W trakcie seminarium zdefiniujemy czym jest populizm, jakie są jego nurty (prawicowy, lewicowy), jakie są źródła i przejawy populizmu w Europie, jaką rolę odgrywa charyzmatyczny przywódca w umacnianiu się populizmu (kazus Austrii). Będziemy dyskutować o błędach/zaniedbaniach liberałów oraz zagrożeniach wynikających z umacniania się populistycznych partii na europejskiej scenie politycznej.

 

Naszymi gośćmi będą: dr hab. Łukasz Zamęcki i dr hab. Justyna Miecznikowska.

 

dr hab. Łukasz Zamęcki – doktor nauk o polityce (2010), pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Pełnomocnik Dziekana ds. dyscypliny nauki o polityce i administracji. W latach 2016-2020 prodziekan WNPiSM UW ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą, wcześniej m.in. zastępca Dyrektora Instytutu Europeistyki (2012-2016) i kierownik studiów dziennych I stopnia oraz magisterskich dziennych studiów jednolitych Katedry Europeistyki UW (2010-2012). W latach 2013-2015 sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Od 2017 roku sekretarz zarządu Komitetu Naukowego „Socio-political Pluralism” Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych (IPSA). Kierownik kilku projektów badawczych, m.in. “De-democratization at the times of Covid-19” (4EU+); „A means to an end. 16+1 formula as a mile stone to the New Silk Road” (The IEEM Academic Research Grants). Członek redakcji „Przeglądu Europejskiego”. Współpracownik MEN i CKE. Opiekun naukowego koła studenckiego, tutor studentów zagranicznych. W latach 2010-2019 wygłaszał referaty m.in. w Hongkongu, Makau, Chengdu, Londynie, Nikozji, Tallinie, Sofii, Ottawie.

Zainteresowania badawcze: Contentious politics, democratization, comparative politics, Hong Kong politics.

 

dr hab. Justyna Miecznikowska – doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji (2019), doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2005), adiunkt, Od 2012 roku kierownik studiów I stopnia na kierunku Europeistyka -integracja europejska, od 2020 roku Przewodnicząca Rady Dydaktycznej dla WNPiSM i CE dla wspólnych kierunków, członek komisji odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. studentów i doktorantów w kadencji 2020-2024. W latach 2008-2012 Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk w Instytucie Europeistyki. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, ekspertka sieci Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. W latach 2012-2019 członek zespołu redakcyjnego kwartalnika „Przegląd Europejski”, w latach 2012 -2017 redaktor tematyczny (ds. Austrii) rocznika „Studia Politica Germanica”. Wykładała na uniwersytetach za granicą (m.in. Wiedeń, Viadrina).

Zainteresowania badawcze: System partyjny i polityczny Austrii, Niemiec Szwajcarii, prawicowy populizm, eurosceptycyzm, koordynacja polityk unijnych w państwach członkowskich, polityki unijne, europeizacja państw członkowskich UE.