Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 11/01/2022

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 11/01/2022

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Problem modelu przestrzeni publicznej – czy żyjemy w świecie konsensu czy agonu (konfliktu)?

 

dr Magdalena Gawin (Wydział Filozofii UW)

dr hab. Urszula Zbrzeźniak (Wydział Filozofii UW)

 

11.01.2022 wtorek

godz. 16.45-18.15

 

Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się on-line : https://us02web.zoom.us/j/9960717351

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

 

Jednym z wiodących tematów współczesnej myśli politycznej jest zagadnienie charakteru przestrzeni publicznej. Temat ten wywołuje liczne spory dotyczące odpowiednich modeli opisujących kształt przestrzeni publicznej, ale również założeń normatywnych za nimi stojących.

W trakcie wykładu zostaną porównane dwa modele przestrzeni publicznej autorstwa J. Habermasa i Ch. Mouffe. Pierwszy myśliciel traktuje omawiany problem w kategoriach racjonalnego dochodzenia do konsensu między obywatelami. Ch. Mouffe z kolei ujmuje przestrzeń publiczną w kategoriach agonu (przestrzeni sporu i konfliktu). Rozważymy zalety oraz ograniczenia każdego z tych modeli przede wszystkim w zakresie ich potencjału heurystycznego, nakierowanego na wyjaśnienie aktualnie obserwowanych zjawisk w przestrzeni publicznej.

 

Dr hab. Urszula Zbrzeźniak – filozofka i tłumaczka. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się filozofią współczesną. Autorka licznych publikacji, w tym książek: “Michel Foucault. Ku historycznej ontologii nas samych” i “Genealogia i emancypacja. Studia nad współczesną filozofią polityki”.

Dr Magdalena Gawin – adiunkt na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka książek Praca człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie oraz “…głuchy drwiący śmiech pokoleń”. Współczesna szkoła wobec faszyzmu; prowadzi badania nad prawami człowieka oraz ich krytyką.