Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 02/03/2021

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 02/03/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

And so the Bulgarian Jews were saved… Researching, Retelling, and Remembering the Holocaust in Bulgaria

 

prof. Nadège Ragaru (SciencesPo Paris CERI-CNRS)

prof. Jolanta Sujecka (Artes Liberales UW)

dr Paweł Dobrosielski (Instytut Kultury Polskiej UW)

 

02.03.2021 wtorek

godz. 16.45 – 18.15

 

Spotkanie, w języku angielskim, odbędzie się on-line: https://meet.google.com/yvx-xtuf-jkw

 

Wprowadzenie

Pragniemy Państwa zaprosić na debatę wokół książki prof. Nadège Ragaru Et Les Juifs bulgares furent sauvés…. Une histoire des savoirs sur la Shoah en Bulgarie, Paris : Presses de Sciences Po, 2020. (tytuł w języku angielskim: And so the Bulgarian Jews were saved… Researching, Retelling, and Remembering the Holocaust in Bulgaria)

Książka jest wynikiem dziesięcioletnich badań archiwalnych autorki m.in. w Bułgarii, Macedonii, Serbii, Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych.

W czasie II wojny światowej Bułgaria, sojusznik III Rzeszy, odmówiła deportacji społeczności żydowskiej znajdującej się na jej terytorium.

Do niedawna przeważał właśnie taki obraz Bułgarii jako europejskiego wyjątku. Jednakże narracja ta pomijała niemal całkowitą łapankę Żydów na terytoriach jugosłowiańskich i greckich pod okupacją bułgarską w latach 1941-1944 oraz ich deportację do Polski, gdzie zostali ostatecznie eksterminowani.

W szeroko zakrojonych badaniach archiwalnych i dokumentalnych Nadège Ragaru powraca do początków przedstawienia faktów historycznych, od dawna uznawanych za prawdziwe i powszechnie uznawane.

Wyjaśnia, dlaczego odmowa Bułgarii deportacji żydowskich obywateli z własnego terytorium została wyrwana ze złożonej i sprzecznej przeszłości i przekazana jako właściwa narracja.

Pokazuje też, jak deportacje, choć nigdy nie zostały całkowicie zapomniane, często były spychane na dalszy plan lub minimalizowane w dyskursie publicznym i historii, w wystawach muzealnych i artystycznych, rekonstrukcjach przeszłości. Książka pokazuje również, jak piśmiennictwo na temat prześladowań Żydów w Bułgarii było zakładnikiem – najpierw dynamiki zimnej wojny, a następnie politycznej i pamięciowej walki postkomunizmu na Bałkanach i na całym świecie.

Prof. Jolanta Sujecka przedstawi temat Shoah w Bułgarii, w Macedonii a także na Bałkanach. Opowie o monografii, którą redagowała The Balkan Jews and The Minority Issue in South Eastern Europe, Colloquia Balkanica, DIG, Warszawa, 2021.

Dr Paweł Dobrosielski wypowie się na temat polskiego kontekstu wyłaniania się wiedzy o Holokauście w kontekście porównawczym.

 

Nota biograficzna

prof. Nadège Ragaru

Historyk. Profesor w Sciences Po Paris (CERI-CNRS), gdzie wykłada historię i pamięć o komunizmie i Shoah w Europie Wschodniej. Stypendystka Uniwersytetu Oksford i Reid Hall Fellow na Columbia University.

prof. Jolanta Sujecka

Historyk literatury i kultury, historyk idei, slawistka, bałkanistka. Kierownik Komisji „Bałkańskie Sródziemnomorze” na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Fundacji Sorosa na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim.

dr Paweł Dobrosielski

Kulturoznawca i filozof, tłumacz języka angielskiego. Zajmuje się naukowo analizą dyskursu, pamięcią zbiorową i studiami krytycznymi. Członek wielu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Publikował między innymi w czasopismach: „Kultura Współczesna” , „Sprawy Narodowościowe”, „Zagłada Żydów. Studia i materiały” oraz w tomach zbiorowych. Autor monografii Laureat nagrody im. Inki Brodzkiej-Wald za pracę doktorską.

 

Zapraszamy również do posłuchania audycji radiowej, w której Nadège Ragaru mówi o swojej książce (w języku francuskim): https://parolesdhistoire.fr/index.php/2021/02/08/180-les-contours-de-la-shoah-en-bulgarie-avec-nadege-ragaru/