Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 01/12/2020

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 01/12/2020

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji mini-grantu 4EU+ „L’Europe Centrale face à la pandémie”, kierowanego przez dr Kingę Torbicką (OKFiSF UW).

 

Ekonomiczne i społeczne konsekwencje pandemii Covid-19 w Europie Środkowej

 

dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH (KSP ISM SGH)

prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska (KBM ISM SGH)

Małgorzata Kubacka (UAM)

Piotr Luczys (UAM)

Agnieszka Stamm (UAM)

 

01.12.2020 wtorek

godz. 16.45 – 18.15

 

Spotkanie odbędzie się on-line na platformie Google Meet: https://meet.google.com/jrw-qxbz-zbh

 

Spotkanie w języku polskim.

 

 

Wprowadzenie

 

Pragniemy Państwu przedstawić po raz drugi w ramach naszego cyklu interdyscyplinarną perspektywę badań pandemii Covid-19 w Europie Środkowej.

Wychodząc z perspektywy nauk ekonomicznych (kryzys gospodarczy, współpraca międzynarodowa, praca zdalna, robotyzacja, 5G) kierując się ku perspektywie społecznej (reguły porządku społecznego, dystans społeczny, poczucie sprawstwa, konsumpcja) analizujemy sytuację związaną z pandemią.

Prezentowane zajęcia dotyczą ujęcia interdyscyplinarnego Covid-19. Odbywają się one   w ramach Mini Grantu 4EU+ zatytułowanego „L’Europe centrale face au Covid” otrzymanego przez Ośrodek Kultury Francuskiej UW w ramach Flagship 2 sojuszu 4EU+ „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”.

Prof. Małgorzata Molęda-Zdziech przedstawi w jaki sposób jako społeczeństwo mierzymy  się z pandemią Covid-19. Jak radzimy sobie jako jednostki ale także jako wspólnota w sytuacji kryzysowej, wręcz granicznej. Nie panujemy nad nią w skali globalnej a także straciliśmy poczucie sprawstwa w skali indywidualnej. Dystans społeczny, izolacja, fake news, konsumpcja, brak autorytetów, infotainment dodatkowo wzmacniają poczucie zagrożenia i stawiają nas przed pytaniem o przyszłość naszego społeczeństwa w epoce pandemii oraz po niej. Czy powróci wartość wspólnego dobra?

Prof. Katarzyna Żukrowska w swoim wystąpieniu zwróci natomiast uwagę na wpływ pandemii Covid-19 na sytuację ekonomiczną Polski i jej konsekwencje. Prof. Żukrowska pokaże co się zmieni a co nie w polskiej gospodarce oraz jak z perspektywy ekonomicznej może rozwinąć się scenariusz na najbliższe miesiące. Dowiemy się jak będą ewoluowały relacje gospodarcze między Polską a pozostałymi państwami Europy Środkowej.

Małgorzata Kubacka, Piotr Luczys i Agnieszka Stamm zaprezentują Państwu projekt badawczy „Życie codzienne w czasach pandemii”, który prowadzany jest od 31 marca 2020 roku przez Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych, Wydziału Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poznamy zagadnienia, założenia oraz cele badań, a także wybrane tezy i wnioski zidentyfikowane podczas II oraz III etapu realizacji projektu. Celem projektu jest odpowiedź na trzy pytania: (1) jakiego rodzaju zmiany do życia codziennego Polaków wprowadziła pandemia Covid-19?; (2) w jaki sposób Polacy próbują adoptować się do zmian powstałych w wyniku pandemii?; (3) co pandemia zmieniła w życiu codziennym Polaków?

 

Noty biograficzne

 

Dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH

Politolożka. Kierowniczka Katedry Studiów Politycznych w Instytucie Studiów Między-narodowych Szkoły Głównej Handlowej. Od listopada 2017 do marca 2020 roku dyrektorka zagranicznej stacji naukowej Polskiej Akademii Nauk w Brukseli – Biuro PolSCA. Ekspertka stowarzyszenia EUROPA oraz sieci TEAM EUROPE (na lata 2020-2024).

Zainteresowania badawcze dotyczą: mediów i komunikowania społecznego oraz grup interesu i lobbingu.

Autorka licznych publikacji o tematyce lobbingu, komunikowania, m.in.: Obecna nieobecność. Bojkot radia i telewizji w stanie wojennym (1998); Kreatywność i innowacyjność w erze cyfrowej. Twórcza destrukcja 2 (red. z A. Zorską i B. Jungiem), Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2014; Amerykańskie wybory prezydenckie w erze postprawdy, red. J. Misiuna, M. Molęda-Zdziech, S. Łubiarz, 2018.

 

Prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska

Ekonomistka i politolożka. Specjalistka od międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych. Kierowniczka Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego  w Instytucie Studiów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej. Współpracowała jako ekspertka z NATO, OECD, Komisją Europejską i ONZ. Członkini Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim, doradczyni ds. nauki w Komisji Europejskiej przy komisarzu J. Potočnik w latach 2006–2008.

Zainteresowania badawcze dotyczą: transformacja systemowa, integracja europejska, stosunki transatlantyckie, budżet UE, Unia Gospodarcza i Walutowa.

Autorka licznych publikacji o tematyce ekonomicznej, min.: K. Żukrowska (red.), Kry-zys gospodarczy 2008+ test dla stosowanej polityki. Metody przeciwdziałania i ich skuteczność, SGH, Warszawa 2013; K. Żukrowska (red.), Otwarcie Konkurencyjność Wzrost, SGH, Warszawa 2016; J. Szlachta, M. Zaleska, K. Żukrowska, R. Towalski (red.), Społeczny kontekst ekonomii, SGH, Warszawa 2017.

 

Małgorzata Kubacka

Socjolog, absolwentka studiów doktoranckich w  Zakładzie Teorii i Badań Praktyk Społecznych na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół socjologii emocji, codzienności oraz granic praca-życie. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą problematyce nudy w kapitalizmie.

Publikowała m.in. w „Studiach Socjologicznych”, „European Societies”, „Kulturze Współczesnej”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Przeglądzie Socjologii Jakościowej”. Uczestniczka wielu konferencji, współorganizatorka warsztatów metodologicznych w Fundacji Naukowej im. Floriana Znanieckiego oraz IS UAM oraz członkini zespołu w kilku projektach badawczych (m.in. koordynatorka prac archiwizacyjnych w Łodzi w projekcie Archiwum Badań nad Życiem Codziennym – NPRH). Obecnie, pracuje wraz z zespołem nad badaniami dotyczącymi życia codziennego w czasie pandemii.

 

Piotr Luczys

Socjolog; specjalista ds. wdrożenia technologii badawczych i analitycznych w Public Profits Sp. z o.o.; absolwent studiów doktoranckich w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM (2009-2015) oraz studiów podyplomowych „Zarządzanie projektami IT” (WSB Poznań, 2019-2020); starszy technik w IS UAM (2014-2016); stypendysta Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (2012); członek Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (od 2010), Komisji Rewizyjnej Fundacji Naukowej im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu (od 2013) i Komisji Rewizyjnej Towarzystwa im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu (od 2019); rzecznik prasowy I edycji festiwalu Poznań Design Days (2014); członek Zarządu Fundacji Klaster Poznań (od 2013).

Autor oraz współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu metodologii nauk społecznych i socjologii miasta; uczestnik licznych konferencji i spotkań naukowych; pomysłodawca i wykonawca merytoryczny kilku projektów badawczych finansowanych przez KBN, NCN, NCBiR, MKiDN oraz podmioty komercyjne.

 

Agnieszka Stamm

Socjolog; doktorantka na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu. Autorka pracy magisterskiej pt.: „Na prawo patrz! Socjologiczny portret poznańskich studentów o poglądach konserwatywno-liberalnych” oraz artykułów naukowych m. in. „Tradycja w służbie utrzymywania równowagi – neotradycjonalizm młodych”, „Zmęczenie demokracją w 27 lat po transformacji ustrojowej – przykład wyborców partii konserwatywno-liberalnych”. Zainteresowania naukowe: socjologia polityki, współczesne społeczeństwo polskie, psychologia społeczna.