Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 28/02/2023 – dr Alicja Jaworska-Kaska

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 28/02/2023 – dr Alicja Jaworska-Kaska

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Rola eksperta w dyskursie medialnym

 

dr Alicja Jaworska-Kaska (OKFiSF UW)

 

28.02.2023 wtorek

godz. 16.45-18.15

 

Spotkanie w języku polskim, on-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Opis

Referat ma na celu próbę opisu funkcjonowania eksperta w dyskursie medialnym. Dyskurs ekspercki można zdefiniować jako słowa i opinie uprawnionego eksperta lub rezultat ekspertyzy. A jednocześnie, gdy jest zapośredniczony przez media, dyskurs ten musi podporządkować się regułom komunikacji medialnej. Tutaj konstruowana jest zarówno postać eksperta, jak i jego wiarygodność, wynikające ze społecznych relacji władzy i z podziału na to, co naukowe i na to, co powszechne. Pandemia Covid-19 uwydatniła istniejące wcześniej problemy związane z obecnością ekspertów w mediach: pokazała z jednej strony naszą nieufność wobec nauki, a z drugiej – potrzebę dostępu w debacie publicznej do właściwego, różnorodnego dyskursu eksperckiego (nie zmanipulowanego). Wreszcie nie sposób dziś analizować dyskurs ekspercki bez uwzględnienia zjawiska mediatyzacji życia publicznego.

Alicja Jaworska-Kaska jest językoznawczynią, specjalizującą się w analizie dyskursu, antropolożką, badaczką Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. W 2020 r. na Wydziale Neofilologii UW obroniła rozprawę doktorską na temat konstrukcji wydarzeń społeczno-politycznych w dziennikach Le Figaro i Le Monde. W latach 2020-2021 członkini zespołu projektu badawczego „L’Europe centrale face à la pandémie” pod dyrekcją dr Kingi Torbickiej. Jej zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim zjawisk związanych z dyskursem medialnym i współczesnych praktyk informacyjnych.