Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.
Reportaż literacki w mediach cyfrowych – kwestie pamięci
dr Aleksandra Wiktorowska (OKFiSF UW)
18.04.2023 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie w języku polskim, on-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Opis
Era cyfrowa i dynamiczne przekształcenia mediosfery (rewolucje Web 2.0 i Web 3.0) nie pozostały bez wpływu na poetykę dziennikarskich form oferując ich autorom (w tym reportarzystom) nowe narzędzia i techniki, którymi mogą posłużyć się opowiadając swoje historie. Podczas seminarium przyjrzymy się bliżej kilku przykładom cyfrowego reportażu literackiego pokazując w jaki sposób współcześnie wykorzystuje on i buduje pamięć cyfrową.
Wychodząc od krótkiej analizy reportażu literackiego oraz cyfrowego reportażu literackiego, pochylimy się nad trzema amerykańskimi projektami reporterskimi, tj. „Helikopterowi w ogniu” (z 1997 r.), „Snow Fall: Avalanche at Tunnel Creek” (z 2012 r.), oraz „Raising Barriers” (z 2016 r.). Następnie skupimy się na projektach bezpośrednio związanych z kwestiami pamięci: na polskim projekcie „Bazar Różyckiego” z 2019 roku i na meksykańskim „El país de las 2.000 fosas” (Kraj dwóch tysięcy tajnych grobów) z 2018 roku. Celem seminarium jest omówienie jak zmienił się reportaż literacki, jakim przekształceniom uległ w dobie zwrotu audiowizuanego oraz jak pamięć cyfrowa jest wykorzystywana i tworzona w tych hybrydycznych historiach, i jaki status (od)zyskuje.
Aleksandra Katarzyna Wiktorowska – członkini grupy badawczej Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo od lat związana z Polską, Hiszpanią, Ameryką Łacińską i Francją, zajmuje się reportażem literackim jako praktyką kulturową. Jest autorką artykułów i rozdziałów naukowych poświęconych Ryszardowi Kapuścińskiemu, polskiemu reportażowi i reportażowi literackiemu w Ameryce Łacińskiej. Do jej najnowszych publikacji należy rozdział “The Politics of Literary Journalism in the New Poland” w Routledge Companion to World Literary Journalism.