Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 14/03/2023 – dr Nicolas Maslowski

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 14/03/2023 – dr Nicolas Maslowski

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Europa w procesie negocjowania pamięci narodowej Macedonii Północnej

 

dr Nicolas Maslowski (WNPiSM UW)

 

14.03.2023 wtorek

godz. 16.45-18.15

 

Spotkanie w języku polskim, on-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Opis

Macedonia Północna ma kilka konfliktów pamięciowych ze swoimi sąsiadami, w szczególności z Grecją i Bułgarią. Konflikty te są źródłem blokowania procesu przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. W rezultacie Unia Europejska jest dla Macedonii Północnej projektem i celem. Referat ma na celu pokazać, że Unia Europejska i jej instytucje są również aktorami w negocjacjach dotyczących pamięci. Wspólnota państw członkowskich również będzie odgrywać rolę w tym procesie, w koordynacji z instytucjami europejskimi.

Nicolas Maslowski – adiunkt w Katedrze Studiów Regionalnych i Globalnych WNPISM UW. Studiował w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (IEP), w 2009 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Paris X – La Défense Nanterre. W swoich pracach zajmuje się Europą Środkową, okresem komunizmu i post-komunizmu, stosunkami międzynarodowymi, socjologią historyczną oraz pamięcią zbiorową. Pracował na EHESS (Paryż) przy grupie badawczej CADIS nad projektem pod dyrekcja Michela Wieviorki (2001-2003), był stypendystą i badaczem CEFRES (Francuski osrodek nauk społecznych w Pradze), adiunktem na Uniwersytecie Karola w Pradze na Wydziale socjologii historycznej oraz wykładowcą stosunków międzynarodowych i dyplomacji na Uniwersytecie ekonomicznym (Praga). W latach 2016-2022 był dyrektorem Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW – jest to francusko-polski ośrodek nauk społecznych założony w Warszawie przez francuskiego filozofa Michela Foucault w 1958 r. Jest pracownikiem WNPiSM UW od września 2022 r. Jego zainteresowania badawcze dotyczą Europy Środkowej, okresu komunizmu i post-komunizmu, stosunków międzynarodowych, socjologii historycznej oraz pamięci zbiorowej. Ostatnie publikacje: Maslowski, N. and Torbicka, K. (ed.) (2022) Contested Legacies of 1989: Geopolitics, Memories and Societies in Central and Eastern Europe. Oxford: Peterlang; Halas E., Maslowski N. (Ed.) (2021), Politics of Symbolization Across Central and Eastern Europe, Peter lang, Berlin; Maslowski, N. (2021), “Société civile en Europe du Centre-Est depuis 1945, du texte à l’action”, in Delsol, C., Nowicki, J. (ed.) , La vie de l’esprit en Europe centrale, et orientale depuis 1945, DICTIONNAIRE ENCYCLOPÉDIQUE, Cerf, Paris, pp. 470-473.