Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 03/10/2023 – Kinga Torbicka

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 03/10/2023 – Kinga Torbicka

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.

 

Francuska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – bilans prezydencji w świetle Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE

 

dr Kinga Torbicka (OKFiSF UW)

 

03.10.2023 wtorek

godz. 16.45-18.15

 

Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl

Spotkanie w języku polskim, online.

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Biogram

dr Kinga Torbicka – Historyk, politolog. Doktor nauk humanistycznych Université de la Sorbonne Nouvelle Paris 3. Badaczka Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. Analityczka francuskiego think tanku „Groupe d’études géopolitiques” przy ENS Paris.. Badaczka stowarzyszona Instytutu Europa Varietas (Szwajcaria). Stypendystka rządu francuskiego. Kierowniczka grantu 4EU+ „L’Europe centrale face à la pandémie” (2020-2021). Zainteresowania badawcze dotyczą: geopolityki, bezpieczeństwa w Europie, regionu Europy Środkowo-Wschodniej w strefie euro-atlantyckiej ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego, Ukrainy oraz Rosji i kryzysu migracyjnego w Europie a także roli Francji w tym kontekście (polsko-francuskie stosunki polityczne od 1989 roku).

 

Streszczenie referatu

Od 1 stycznia 2022 roku na sześć miesięcy Francja przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej po raz trzynasty od 1958 roku. Prezydencja ta była okazją dla Francji i jej prezydenta Emmanuela Macrona do przedstawienia francuskiej wizji geopolitycznej dotyczącej miejsca UE na arenie międzynarodowej. Francja pragnęła wyartykułować swoją wizję postrzegania europejskiej suwerenności, autonomii i odpowiedzialności strategicznej, a także opowiadała się za promowaniem Europy politycznej. Celem referatu będzie ocena realizacji priorytetów oraz wyzwań przed jakimi stała francuska prezydencja w Radzie UE ze szczególnym uwzględnieniem celów dotyczących WPBiO. Ważnym wydała się ocena działań UE w zakresie WPBiO, zwłaszcza w świetle wojny w Ukrainie, tak aby zgodnie z celami francuskiej prezydencji, Unia stała się niezależnym graczem na scenie międzynarodowej o ambicjach mocarstwowych w wymiarze geopolitycznym.