Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

dr Anaïs Marin

Doktor nauk politycznych, absolwentka Sciences Po Paris, związana z CERI. Jej praca doktorska dotyczyła wpływu paradyplomacji Sankt Petersburga na politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej w latach 90. Po stypendium post-doc w Helsinki Collegium for Advanced Studies, poświęconym badaniom nad Euroregionami spoza granic Unii Europejskiej, w 2011 r. dołączyła do zespołu think tanku Finnish Institute of International Affairs (FIIA), gdzie była odpowiedzialna za sprawy Białorusi. Tym samym, nawiązała kontakt z ekspertami, którzy doradzają decydentom europejskim w dziedzinie problematyki Białorusi.

Przy wsparciu Institut d’Etudes de Sécurité de l’UE (Paris), w ramach stypendium Marie Curie w latach 2015-2018, była badaczką Collegium Civitas w Warszawie. Jej prace dotyczą dyplomacji ustrojów autorytarnych regionu Eurazji post-sowieckiej. Wykładała slawistykę i nauki poltyczne na Uniwersytecie w Clermont Ferrand, tłumaczenie prawnicze francusko-rosyjskie w Centrum Łomonosowa w Genewie oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie w Helsinkach.

Jest niezależnym obserwatorem wyborów w krajach byłego ZSSR z ramienia OBWE. Od 1 listopada 2018 r. pełni także funkcję pro bono Specjalnego Wysłannika ONZ ds. praw człowieka na terenie Białorusi. W latach 2019-2022 prowadziła projekt badawczy z zakresu badań podstawowych – OPUS 16 (panel HS5): „ Wobec zagrożenia ze strony Rosji. Ocena słabości europejskiego projektu demokratycznego i jego zdolności przeciwstawienia się destabilizującym działaniom rosyjskiej ‘sharppower’ ”