Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

14.01.2025 Kryzys w mieście – i co dalej? / dr Natalia Moch

Actualite-critique

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.

Kryzys w mieście – i co dalej?

dr Natalia Moch (Wojskowa Akademia Techniczna)

14.01.2025 wtorek

godz. 16.45-18.15

Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl

Spotkanie w języku polskim, on-line.

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

Więcej informacji: seminarium.

Bio

Natalia Moch, doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Adiunkt na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, zastępca dyrektora ds. naukowych w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności. Badania naukowe i dydaktyczne koncentruje się na zagadnieniach związanych z systemem bezpieczeństwa narodowego, zarządzaniem kryzysowym, współczesnymi warunkami bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwem miasta. Autorka oraz współautorka kilku monografii naukowych oraz kilkudziesięciu rozdziałów w monografiach i artykułów naukowych.

Streszczenie

Urbanizacja jest aktualnie jednym z głównych megatrendów współczesnego świata. Światowa populacja wg prognoz z 15 listopada 2022 r. osiągnie 8 miliardów, z czego w miastach mieszka ok. 55%. Według szacunków, do 2030 r. liczba ludności wzrośnie do 8,5 mld, do 2050 r. – do 9,7 mld, a w 2100 r. – do 10,3 mld. W Polsce w miastach obecnie mieszka ok. 60% populacji.

Miasta, z uwagi na swoją specyfikę, są podatne na wyzwania o różnorodnym charakterze. Występują one w różnych sferach ich funkcjonowania. Podkreślić trzeba jednak, że wiele wyzwań ma charakter wielowymiarowy, oddziałując na kilka, a nawet wszystkie sfery.

Miasta są także bardziej niż obszary niemiejskie podatne na katastrofy naturalne (chociażby ze względu na naruszenie równowagi środowiskowej) i jednocześnie – w związku z gęstością zaludnienia, wysokim stopniem zależności od funkcjonowania różnego typu infrastruktury i niskim poziomem samowystarczalności jednostek i grup tworzących zbiorowość miasta – skutki katastrof naturalnych są bardziej dotkliwe. Ze względu na nagromadzone w miastach zasoby różnego typu szkody wywołane przez katastrofy naturalne i antropogeniczne mają znaczenie nie tylko dla społeczności miasta, ale dla regionu.

Celem wykładu będzie identyfikacja zagrożeń “kryzysowych” dla miasta oraz omówienie systemu zarządzania kryzysowego miasta.