Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną 30/11/2023 – DARIUSZ JAROSZ (IH PAN)

Czwartek z socjologią historyczną 30/11/2023 – DARIUSZ JAROSZ (IH PAN)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

Czwartek 30 listopada 2023 r., godz. 17.00

DOŚWIADCZENIE SPOŁECZNE SŁUŻBY WOJSKOWEJ W LUDOWYM WOJSKU POLSKIM: TERRA INCOGNITA?

DARIUSZ JAROSZ (IH PAN)

Komentarz : MARCIN JARZĄBEK (UJ)

Spotkanie w języku polskim.

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy Jarosławem Kiliasem

(j.kilias@uw.edu.pl) lub sekretariatem OKF UW (okf@uw.edu.pl) do 30.11, godz. 14.00. Łącza do seminarium wyślemy drogą mailową.  

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

DOŚWIADCZENIE SPOŁECZNE SŁUŻBY WOJSKOWEJ W LUDOWYM WOJSKU POLSKIM: TERRA INCOGNITA?

Dotychczas historyków wojskowości interesowały zagadnienia, takie jak terror i represje stosowane przez struktury organizacyjne armii, wywiad wojskowy, udział wojska w utrwalaniu władzy komunistycznej w PRL. Ich projekty badawcze w niewielkim stopniu dotyczyły analizy służby wojskowej jako doświadczenia społecznego setek tysięcy młodych mężczyzn. Wśród zachowanych źródeł, które mogą posłużyć do analizy tej interesującej problematyki ważne miejsce winny zająć prace magisterskie (jak również dyplomowe, podyplomowe, doktorskie i habilitacyjne) powstałe w Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Dzięki nim możemy wypełnić przynajmniej niektóre z białych plam społecznej historii LWP i dowiedzieć się m.in. jakie były codzienne problemy służby wojskowej.

Prace te analizują m.in. strategie unikania wcielenia do jednostek wojskowych, patologie zasadniczej służby wojskowej (dezercje, samowolne oddalenia i inne wykroczenia,  konfliktowe relacje między „starym” i „nowym” wojskiem). Mogą one stanowić również podstawę do dyskusji na temat świadomości i mentalności żołnierskiej. Niektóre z nich podejmowały tak unikalne tematy jak seksualność żołnierzy czy żołnierskie samobójstwa. Ustalenia poczynione przez ich autorów wymagają starannej krytyki (problem „efektu sponsora”), ale uzupełnione o innego rodzaju źródła, w tym zwłaszcza dokumenty urzędowe, mogą znacznie wzbogacić wiedzę o historii społecznej LWP.

DARIUSZ JAROSZ – prof. dr hab. w Instytucie Historii PAN. Specjalista w zakresie historii społecznej Polski w latach 1944-1989 i stosunków PRL z państwami romańskimi. Autor m.in.: z Marią Pasztor, Afera mięsna: fakty i konteksty, Toruń 2004; Polacy a stalinizm 1948-1956, Warszawa 2000; „Masy pracujące przede wszystkim”. Organizacja wypoczynku w Polsce 1945-1956, Warszawa-Kielce 2003; Mieszkanie się należy… Studium z peerelowskich praktyk społecznych, Warszawa 2010 oraz wielu innych prac dotyczących historii społecznej PRL.