Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 17/10/2023 – mgr Dominika Winogrodzka (SWPS)

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.
Migracja a sytuacja na rynku pracy.
Jak migracja wpływa na życie zawodowe i poczucie stabilności na rynku pracy młodych ludzi?
mgr Dominika Winogrodzka (SWPS)
17.10.2023 wtorek
godz. 16.45-18.15
Rejestracja: seminarium.okf@uw.edu.pl
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl
Biogram
Socjolożka, badaczka społeczna, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w Uniwersytecie SWPS. Jej zainteresowania naukowe znajdują się na styku studiów nad młodymi, badań nad karierami zawodowymi oraz studiów nad mobilnością. Laureatka licznych stypendiów naukowych, m.in. Narodowego Centrum Nauki (Preludium, Sonata Bis, Opus). Pracuje na Uniwersytecie SWPS kierując projektem „INSIMO: (Nie)stabilność zawodowa i (nie)mobilność przestrzenna w perspektywie młodych ludzi w ruchu. Wpływ pandemii Covid-19”. Jest także członkinią Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością Akademii Leona Koźmińskiego.
Streszczenie
W 1989 roku Polska znalazła się na drodze systemowych przemian polegających na wdrażaniu postfordowskiego, neoliberalnego kapitalizmu, który swym oddziaływaniem objął przede wszystkim świat pracy, czyniąc „mobilność” i „elastyczność” kluczowymi pojęciami opisującymi zmiany w życiu zawodowym, głównie ludzi młodych. Współczesne ścieżki karier zawodowych młodych ulegają procesom destandaryzacji, stając się coraz bardziej różnorodnymi i nieprzewidywalnymi, zyskując miano „karier bez granic”. Celem prezentacji jest odpowiedź na pytania: W jaki sposób wyjazd za granicę oddziałuje na sytuację zawodową ludzi młodych? W jaki sposób (i dlaczego) młodzi ludzie „w ruchu” postrzegają dziś stabilność na rynku pracy? Jakie podobieństwa, a jakie różnice dostrzegają oni w postrzeganiu stabilności zawodowej przez siebie i swoich rodziców? Prezentacja oparta będzie o dane pochodzące z wywiadów jakościowych z młodymi dorosłymi (19-34) realizowanych w ramach projektu pt. „Przejścia młodych z edukacji na rodzimy i zagraniczny rynek pracy: rola lokalności, grupy rówieśniczej i nowych mediów” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. Autorka opowie także o planach przyszłych badań w zakresie zaprezentowanej tematyki.