Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium „Outils et méthodes de la recherche en SHS” 16.05.2023: Badanie nowożytnych kolekcji przedmiotów pochodzenia nieeuropejskiego w europejskiej perspektywie porównawczej: źródła, metody, kierunki

Seminarium „Outils et méthodes de la recherche en SHS” 16.05.2023: Badanie nowożytnych kolekcji przedmiotów pochodzenia nieeuropejskiego w europejskiej perspektywie porównawczej: źródła, metody, kierunki

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW zaprasza na spotkanie seminarium doktoranckiego Outils et méthodes de la recherche en SHS.

Badanie nowożytnych kolekcji przedmiotów pochodzenia nieeuropejskiego w europejskiej perspektywie porównawczej: źródła, metody, kierunki

Niniejsze wystąpienie ma na celu określenie najlepszych praktyk w badaniu nowożytnych kolekcji przedmiotów pochodzenia nieeuropejskiego, zwłaszcza w odniesieniu do kolekcjonerów związanych ze sferą dworską. Podzielone jest ono na trzy części. Najpierw zwrócimy uwagę na kilka elementów metodologicznych dotyczących obszernej dziedziny badań, jaką jest kolekcjonerstwo nowożytne. Pochylimy się w szczególności nad znaczeniem przestrzeni i architektury w badaniach nad przedmiotami oraz zdefiniujemy rolę „życia społecznego” przedmiotów. Poruszymy wagę uwzględniania sposobów prezentacji przedmiotów oraz korzyści płynących z analizy inwentarzy dóbr, traktowanych jako główne źródło w badaniach. W drugiej części określimy powody, dlaczego warto rozpatrywać kolekcjonerstwo w europejskiej perspektywie porównawczej oraz jakimi sposobami można to czynić. W ostatniej części poruszymy kwestię uwzględniania w badaniach pozaeuropejskiego pochodzenia gromadzonych przedmiotów. Zajmiemy się tym samym kwestią pojęcia „egzotyczności” oraz metod badania wymiany darów w obrębie świata dworów.

Joanna Ciemińska jest absolwentką studiów I i II stopnia z historii sztuki i filologii francuskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pisze rozprawę doktorską z historii sztuki na Universidade Nova de Lisboa poświęconą kolekcjonerstwu porcelany i laki pochodzenia azjatyckiego na nowożytnych dworach europejskich. Jej doktorat jest częścią European Training Network PALAMUSTO, finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020, którego celem jest napisanie nowej tematycznej historii europejskiego pałacu nowożytnego, skupionej na zjawiskach wymiany kulturowej. Jej zainteresowania koncentrują się na kolekcjonowaniu, konsumpcji i wymianie darów w XVI, XVII i XVIII wieku.

TERMIN: wtorek 16.05.2023, godz. 17:00

MIEJSCE: Biblioteka OKFiSF UW, ul. Dobra 55, s. 3.012

JĘZYK: francuski

Seminarium ma charakter otwarty, chęć uczestnictwa w spotkaniu za pośrednictwem ZOOM należy kierować na adres: e.kolodziejek@uw.edu.pl .