Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną 23/02/2023 – Mateusz Wyżga

Czwartek z socjologią historyczną 23/02/2023 – Mateusz Wyżga

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

 

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

 

Czwartek 23 lutego 2023 r., godz. 17.00

 

Empatia historyka. O chłopstwie i bez krawata

 

Mateusz Wyżga (UP w Krakowie)

 

Komentarz: Agata Koprowicz (IKP UW)

 

Spotkanie w języku polskim.

 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Michałem Rauszerem (m.rauszer@uw.edu.pl) lub sekretariatem OKFiSF UW (okf@uw.edu.pl).

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

EMPATIA HISTORYKA. O CHŁOPSTWIE I BEZ KRAWATA

Zwrot ludowy w polskiej humanistyce skłania do ponownego zdefiniowania warsztatu historyka społecznego. W swoim wystąpieniu referent, wychodząc od praktyki mikrohistorii, historii lokalnej i demografii historycznej, w których nacisk kładziony jest na zwykłych ludzi, przybliży sposoby, w jakie historyk radzi sobie z czasem przeszłym i teraźniejszym. Omówiona zostanie kwestia wielowarstwowości procesu historycznego, relacji społecznych, w tym ich ciągłości i zmiany, a także chłopskiej sprawczości. Przedstawione zostaną sposoby pozwalające na „głębsze” rozumienie źródeł historycznych oraz omijanie ich zwodniczości. Autor wyjaśni zastosowanie koncepcji przyjętych w jego ostatniej książce Chłopstwo. Historia bez krawata (Znak Horyzont, Kraków 2022).

Dr hab. Mateusz Wyżga jest profesorem w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się historią wsi i miast, demografią historyczną, historią mobilności i migracji, regionalizmem i archiwistyką.