Seminarium badawcze 25/01/2023 – Michał Krzykawski

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze
Środa 25.01.2023, 17.00-18.30
On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
Od społeczeństwa „bezpieczeństwa” do dystopii społeczeństwa czy entropii społecznej
Michał Krzykawski (Uniwersytet Śląski)
Opis
Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych pojęć w rozważaniach Michela Foucault na temat władzy sprawowanej w reżimie neoliberalnym. Foucault zdefiniował (neoliberalne) społeczeństwo bezpieczeństwa jako takie, które dominuje, niekoniecznie je unieważniając, nad dyscyplinarnymi (legalistycznymi) społeczeństwami XVIII i XIX wieku. Według niego wraz z tą nową formą społeczeństwa tworzy się nowa forma rządzenia, która oddziałuje na jednostki poprzez ich „środowisko”, a nie bezpośrednio na jednostki.
Jednakże, jeśli zabezpieczenia są nadal dostrzegalne dzisiaj, bezpieczeństwo w rozumieniu Foucaulta i nie tylko nie wydaje się już pod wieloma względami charakteryzować naszej „codzienności”. W swoim wystąpieniu postaram się pokazać, że nasza teraźniejszość nie należy już do ery (neo)liberalnej i że cechuje ją eksplozja entropii społecznej, która skłania do postawienia pytania o samą możliwość rządzenia w nowych warunkach, zwłaszcza w obliczu brutalności technologii cyfrowej i sposobu, w jaki kwestionuje ona instytucje państwowe.
Michał Krzykawski, profesor filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie założył Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami (https://ccts.us.edu.pl/). Autor licznych prac z zakresu tzw. filozofii „kontynentalnej”, filozofii techniki i ekonomii politycznej, w których porusza kwestie związane z epistemologicznymi, psychospołecznymi, ekologicznymi i ekonomicznymi zagadnieniami technologii cyfrowej. Współautor pracy Bifurquer. « Il n’y a pas d’alternative » pod redakcją Bernarda Stieglera (Paris 2020, London 2021).
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.