Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 24/01/2023

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 24/01/2023

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Konsekwencje migracji związanej z wojną w Ukrainie dla Polski

 

Aneta Krzyworzeka-Jelinowska (ISS UW, OBM UW, OKFiSF UW)

dr Agnieszka Legut (Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji)

dr Dominika Pszczółkowska (WNPiSM UW, OBM UW)

 

24.01.2023 wtorek

godz. 16.45-18.15

 

Spotkanie w języku polskim, on-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Opis

Wystąpienie Agnieszki Legut dotyczyć będzie konsekwencji obecności uchodźców wojennych z Ukrainy,  odnoszących się do kontekstu miejskiego i regionalnego, na przykładzie Krakowa i Małopolski. Na początku swojego referatu prelegentka przedstawi obraz społeczności cudzoziemców w Krakowie sprzed 24 lutego 2022 roku oraz zarysuje strategię integracyjną Krakowa. W głównej części wystąpienia omówiona zostanie skala niedawnego napływu oraz lokalna i regionalna odpowiedź na kryzys wywołany wojną w Ukrainie. W szczególności wystąpienie ogniskować się będzie na działaniach władz publicznych, choć zostaną one odniesione również do aktywności innych typów podmiotów oraz platform koordynacyjnych tj. Koalicji Otwarty Kraków czy Małopolskiego Mechanizmu Koordynacyjnego. W podsumowaniu, przedstawiona zostanie lista średnio- długoterminowych wyzwań dla miasta i regionu wraz z rekomendacjami.

Dominika Pszczółkowska mówić będzie o konsekwencjach związanych z dwunarodowością polskiego państwa, a także o tych związanych z aktywizacją obywatelską Polaków w związku z pomocą Ukraińcom – czy zaistniała sytuacja zmieni na trwałe postrzeganie pomocy migrantom i obudzi w nas świadomość społeczną?

Aneta Krzyworzeka-Jelinowska

Absolwentka socjologii (UJ) oraz studiów doktoranckich (UW), a także UVSQ we Francji (DEA). Badaczka Ośrodka Kultury Francuskiej i Ośrodka Badań nad Migracjami, Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynatorka Centrum Wielokulturowego w Krakowie (2022) . W swoich badaniach zajmuje się diasporą polską, głównie w Europie Zachodniej, kobietami na emigracji, edukacją polonijną i polityką RP wobec Polonii oraz integracją. Poza kontekstem polskim zajmuje się sytuacją kobiet i dzieci w kryzysie uchodźczym oraz francuskimi naukami społecznymi.

Agnieszka Legut

Badaczka migracji współpracująca z Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWiM). Doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, absolwentka filologii angielskiej i europeistyki. Jej zainteresowania badawcze obejmują szeroko rozumiane polityki związane ze zjawiskiem migracji, w szczególności polityki integracyjne w wymiarze lokalnym. W tym kontekście badała m.in. włoskie strategie integracji migrantów czy zagadnienia związane z integracją poprzez kulturę. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Rozwoju globalnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, jak też kursy i szkolenia organizowane przez UNDP, Radę Europy, Centro Studi ,,Medi” z Genui, kurs w zakresie prawa oraz polityk azylowych i imigracyjnych UE na Université Libre de Bruxelles, czy ostatnio Letnią Szkołę Pomocy Humanitarnej zorganizowaną przez Miasto Kraków wraz z UNHCR, CORE i VOICE Amplified.

Dominika Pszczółkowska

Politolożka i badaczka migracji, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz badaczka stowarzyszona w Ośrodku Badań nad Migracjami UW. Przed rozpoczęciem pracy naukowej była dziennikarką „Gazety Wyborczej” m.in. jej korespondentką w Brukseli.