Seminarium badawcze 30/11/2022 – Olivier Buirette

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na interdyscyplinarne seminarium badawcze
Środa 30.11.2022, 17.00-18.30
Biblioteka Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa)
On-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.
1919-1920. W poszukiwaniu nowej konstrukcji bezpieczeństwa międzynarodowego: traktaty pokojowe i narodziny nowej mapy Europy Środkowej
Olivier Buirette (Université Sorbonne Nouvelle)
https://independent.academia.edu/OlivierBuirette
Opis
Wojna 1914-18 była świadkiem triumfu zachodnich demokracji nad imperiami centralnymi. Gdy Niemcy stają się Republiką (ogłoszoną w Weimarze 9 listopada 1918 r.), stare Cesarstwo Austro-Węgier jest całkowicie rozwiązane po podpisaniu traktatów Saint Germain z Austrią 10 września 1919 r. i Trianon z Węgrami 4 czerwca 1919 r.
Wycofanie się Rosji z konfliktu w styczniu 1918 r. po pokoju brzeskim i przychylności rewolucji bolszewickiej miało pozwolić w rodzącej się nowej Europie Środkowej na odtworzenie Polski, która zniknęła po upadku I Cesarstwa w 1815 r.
Nowa mapa, która miała powstać, jest bardzo podobna do mapy dzisiejszej Europy Środkowej i pierwszym wyzwaniem dla niej będzie ukonstytuowanie się, w szczególności wokół tego, co od 1920 r. będzie Małą Ententą, nowej architektury bezpieczeństwa, której głównym celem będzie utrzymanie zdobyczy zwycięstwa z 1918 r., czyli pokojowej Europy złożonej w całości z ustrojów demokratycznych: republik lub monarchii konstytucyjnych.
Wiemy, że to wszystko będzie miało swój czas tylko w latach 20. przed ciemnymi latami 30. i triumfem reżimów totalitarnych: komunizmu, faszyzmu i nazizmu.
Trzeba będzie czekać do 1989 roku i tej emblematycznej daty 9 listopada aż upadnie mur berliński, aby Europa Wschodnia ponownie stała się Europą Środkową, aby powróciła demokracja i aby ZSRR, który tak przerażał mieszkańców Zachodu przez dziesięciolecia, ostatecznie zniknął w grudniu 1991 roku.
To wszystko było wczoraj i trzeba przyznać, zwłaszcza w obliczu tej strasznej wojny na Ukrainie, która jest u naszych drzwi, wydaje się to tak odległe. Zrozumienie przeszłości pomaga jednak lepiej rzucić światło na teraźniejszość.
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.