Czwartek z socjologią historyczną 27/10/2022 – Tomasz Zarycki

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ
Czwartek 27 października 2022 r., godz. 17.00
Ku teorii peryferyjnego pola władzy: kontekstualizując Bourdieu z pomocą Wallersteina, Rokkana i Steinmetza
Tomasz Zarycki (ISS UW)
Komentarz: Michał Kaczmarczyk (IS UG)
Spotkanie w języku polskim.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Anną Sosnowską (aksosnow1@uw.edu.pl) lub Jarosławem Kiliasem (j.kilias@uw.edu.pl).
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/
KU TEORII PERYFERYJNEGO POLA WŁADZY: KONTEKSTUALIZUJĄC BOURDIEU Z POMOCĄ WALLERSTEINA, ROKKANA I STEINMETZA
W wystąpieniu przedstawiona zostanie w sposób syntetyczny propozycja teoretyczna autora rozwinięta w jego niedawno wydanej pracy The Polish Elite and Language Sciences: A Perspective of Global Historical Sociology (Palgrave, 2022). Jej kluczowym elementem jest rozwój teoretycznej ramy jaką, jest pojęcie „pola władzy” zaproponowane przez Pierre’a Bourdieu. W szczególności chodzi o kontekstualizację tej koncepcji odniesieniu do widzianych w perspektywie długiego trwania społeczeństw środkowo i wschodnio-europejskich, które za Immanuelem Wallersteinem można nazywać (pół)-peryferyjnymi. Innymi ujęciami wykorzystanymi w tym celu są ramy teoretyczne zaproponowane przez Steina Rokkana, na czele z jego pojęciem „peryferii stykowych”, a także model zastosowana pojęcia pola władzy w analizach obszarów kolonialnych rozwijany w ramach paradygmatu globalnej socjologii historycznej przez George’a Steinmetza.
Prof. Tomasz Zarycki jest socjologiem i geografem społecznym, zastępcą dyrektora Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami z zakresu socjologii nauki, inteligencji, teorią zależności i systemu światowego. Ostatnio opublikował m.in. książki The Polish Elite and Language Sciences (2022), Totem Inteligencki (napisaną wspólnie z Rafałem Smoczyńskim, 2017) oraz zredagowaną przez siebie pracę zbiorową Polskie nauki społeczne w kontekście relacji władzy i zależności międzynarodowych (2022).