Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną 13/10/2022 – Łukasz Moll

Czwartek z socjologią historyczną 13/10/2022 – Łukasz Moll

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Socjologii UW oraz Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

 

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

 

Czwartek 13 października 2022 r., godz. 17.00

 

Dobra wspólne i socjologie historyczne kapitalizmu

 

Łukasz Moll (IS UWr)

 

Komentarz: Borys Cymbrowski (IS UJ)

 

Spotkanie w języku polskim.

 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej: w sali (Biblioteka OKFiSF UW, s. 3.012, ul. Dobra 55) i przez Zoom – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Anną Sosnowską (aksosnow1@uw.edu.pl) lub Jarosławem Kiliasem (jt.kilias@gmail.com).

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

DOBRA WSPÓLNE I SOCJOLOGIE HISTORYCZNE KAPITALIZMU

Najbardziej rozpowszechnione socjologie historyczne kapitalizmu osadzone są w paradygmatach postępującej modernizacji, odczarowania, utowarowienia, akumulacji itd. Jeszcze do niedawna rola, jaka przysługiwała w ich ramach dobrom wspólnym sprowadzała się w zasadzie do usankcjonowania ideologii postępu dziejowego. Czy to jako utracony raj, rozbita wspólnota pierwotna, ogrodzona własność wspólna, czy – w bardziej złożonych narracjach – jako anomalia modernizacyjna, świadectwo zacofania, przejaw asynchronicznego rozwoju, dobra wspólne były traktowane jako miniony etap, albo zagrożony gatunek w historii kapitalizmu. Jednak wbrew tym prognozom, problematyka dóbr wspólnych nie tylko nie trafiła do lamusa, ale po-wraca w wielu współczesnych teoriach społecznych jako zagadnienie bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Za Étienne’m Balibarem możemy mówić o „po-wrotach do nowych dóbr wspólnych”. W wystąpieniu zastanowię się, w jaki konkretnie sposób uprawianie socjologii historycznej dóbr wspólnych po-zwala nam przemyśleć nasze utrwalone założenia (i klisze) dotyczące socjologii historycznej kapitalizmu i nowoczesności. Przywołam wybrane studia przypadków nad dobrami wspólnymi po to, by wskazać na ich konsekwencje dla praktyki teoretycznej.

Dr Łukasz Moll – socjolog i filozof, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”, autor książki Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu (FNP – Wydawnictwo UMK, Toruń 2021). Jego obecne badania koncentrują się nad związkami między dobrami wspólnymi a plebejskimi podmiotowościami politycznymi.