Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique 11/10/2022

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique.
Francja po wyborach 2022 – perspektywa polityczna i społeczna
Amanda Dziubińska (PISM)
Aneta Krzyworzeka-Jelinowska (ISS UW)
Kinga Torbicka (OKFiSF UW)
11.10.2022 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie w języku polskim, on-line: rejestracja seminarium.okf@uw.edu.pl
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Opis
Celem prezentacji jest przedstawienie i analiza wyborów prezydenckich i parlamentarnych we Francji w 2022 roku. Pragniemy ukazać perspektywę polityczną i społeczną sytuacji Francji, priorytetów i wyzwań przed jakimi stoi, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii polityki wewnętrznej, kwestii społecznych i migracyjnych oraz polityki zagranicznej. Sytuacja po wyborach ostanie przeanalizowana w szerszym europejskim kontekście geopolitycznym, który ma wpływ na ostateczny kształt polityki V Republiki, a także na ich realizację. Warto podkreślić, że priorytety francuskiej polityki są odzwierciedleniem realizacji „francuskich ambicji” politycznych. Francja dąży do uczynienia z siebie potęgi europejskiej/światowej w wymiarze geopolitycznym, ekonomicznym i społecznym poprzez konsekwentne działania w ramach poszczególnych polityk.
Amanda Dziubińska
Amanda Dziubińska jest analityczką ds. Francji w Programie Trójkąta Weimarskiego PISM. Politolog (2017), doktorantka w dyscyplinie nauki o polityce i administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Część studiów magisterskich odbyła na Sciences Po w Paryżu w programie European Affairs. Prowadzi badania w zakresie francuskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz zagadnień prawnych. Wykonawca w projektach NCN dotyczących problematyki wyborczej oraz instytucjonalizacji partii politycznych w parlamentach Europy Środkowej. Badacz w OKFiSF UW (2017-2018), badacz wizytujący w IISL w Hiszpanii (2019), uczestniczyła w programach stypendialnych i kursach we Francji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Posługuje się językiem angielskim i francuskim.
Ostatnie publikacje:
Wizyta Macrona w Algierii, PISM, https://www.pism.pl/pism_w_mediach/podcasty/odcinek-566-wizyta-macrona-w-algierii.
Francja w odpowiedzi na wyzwania transformacji ekologicznej, PISM, https://www.pism.pl/publikacje/francja-w-odpowiedzi-na-wyzwania-transformacji-ekologicznej.
Aneta Krzyworzeka-Jelinowska
Doktorantka Instytutu Studiów Społecznych im. prof. Roberta Zajonca Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini grupy badawczej Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, UW. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (socjologia, kulturoznawstwo) oraz UVSQ (socjologia, Francja). W ramach programu Erasmus studiowała na Uniwersytecie w Poitiers (Laboratoire GRESCO). Stypendystka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w projekcie W poszukiwaniu teorii migracji wielokrotnych. Ilościowe i jakościowe badania polskich migrantów po 1989 roku (2015/18/E/HS4/00497). Zajmuje się diasporą polską, głównie w Europie Zachodniej (w szczególności we Francji), kobietami na emigracji, edukacją polonijną i polityką RP wobec Polonii. W tym kontekście prowadzi badania nad tożsamością, a zwłaszcza tożsamością narodową. Poza kontekstem polskim zajmuje się sytuacją kobiet i dzieci w kryzysie uchodźczym oraz francuskimi naukami społecznymi. Koordynatorka Centrum Wielokulturowego w Krakowie.
Ostatnie publikacje:
Role polskich kobiet w kształtowaniu i wspieraniu tożsamości dzieci pochodzenia polskiego w społecznych szkołach polonijnych we Francji, „Studia Migracyjne-Przegląd Polonijny”, 4 (174): 119-138.
Kinga Torbicka
Historyk, politolog. Doktor nauk humanistycznych Université de la Sorbonne Nouvelle Paris 3. Badaczka Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. Badaczka w Groupe d’études géopolitiques, École Normale Supérieure, Paryż. Członkini sieci badawczej Actualité critique européenne, École Normale Supérieure, Paryż. Badaczka stowarzyszona Instytutu Europa Varietas (Szwajcaria). Stypendystka rządu francuskiego. Kierowniczka grantu 4EU+ „L’Europe centrale face à la pandémie” (2020-2021). Zainteresowania badawcze dotyczą: bezpieczeństwo w UE i NATO – wymiar geopolityczny i wojskowy; analiza porównawcza systemów narodowych bezpieczeństwa państw UE – ze szczególnym uwzględnieniem systemów Polski i Francji; Europa Środkowo-Wschodnia.
Ostatnie publikacje:
Torbicka Kinga (eds.), L’Europe centrale face à la pandémie de Covid-19 : de la transformation anthropologique vers la recomposition géopolitique [pl. Europa Środkowa wobec pandemii Covid-19: od antropologicznej transformacji do geopolitycznej rekompozycji], col.: Pluralités européennes 2/28, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2022; Maslowski Nicolas, Torbicka Kinga (eds.), Contested Legacies of 1989. Geopolitics, Memory and Societies in Central-Eastern Europe, col.: Studies in sociology: Symbols, Theory and Society, Peter Lang, 2022.