Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze 27/04/2022 – Morgane Labbé

Seminarium badawcze 27/04/2022 – Morgane Labbé

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium badawcze, które odbędzie się w środę 27 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00 w bibliotece Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa) i on-line (https://us02web.zoom.us/j/89238124843).

Seminarium francuskich nauk społecznych i humanistycznych jest częścią programu edukacyjnego projektu „Dimension Francophone” w ramach Sojuszu 4EU+.

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Konstruowanie narodowości poprzez liczby: ku polskiemu państwu narodowemu

 

Morgane Labbé (EHESS, PIASt PAN)

 

Opis

Prezentacja dotyczy roli statystyki jako nauki i praktyki administracyjnej w polityce państw narodowych i imperialnych wobec mniejszości narodowych i religijnych na przykładzie Polski. Opisuje narzędzia statystyczne, takie jak spis ludności, ustanowione przez te państwa w celu zbierania szczegółowych danych o podbitych populacjach i wprowadzonych pod koniec XIX wieku do polityki dyskryminacyjnej i osadniczej. Ale pokazuje też, że statystyka była nie tylko technologią władzy państwowej, stała się także dla Polaków narzędziem opozycji, a wreszcie budowy nowego państwa polskiego w 1919 roku.

 

Morgane Labbé jest profesorem w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu; w semestrze letnim 2021/2022 jest stypendystką Instytutu PIASt PAN. Jej zainteresowania badawcze dotyczą populacji, nauki i dobrobytu w historii Europy Środkowej w perspektywie porównawczej i transnarodowej. Prowadziła badania w trzech głównych kierunkach. Jej poprzednie prace, związane z historią nauki i powstaniem nowoczesnego państwa, dotyczyły roli statystyki i map w budowaniu narodu w Europie Środkowo-Wschodniej – to temat jej książki „La Nationalité, une histoire de chiffres. Politique et statistiques en Europe centrale (1848-1919)” (2019). Pracowała nad biopolityką i zmianami demograficznymi w Europie Środkowej, które dotyczą takich zagadnień jak kontrola urodzeń, planowanie rodziny i badania demograficzne. Jej obecne badania dotyczą historii stowarzyszeń opiekuńczych i filantropii społecznej w Europie Wschodniej od imperium do państwa narodowego. Redagowała specjalne wydanie na ten temat dla francuskiego czasopisma „Revue d’histoire de la protection sociale” (2018) i współredaguje książkę „Public and Private Welfare in Modern Europe. Productive entanglements” (2022).

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.