Tydzień Nauki Francuskiej na Uniwersytecie Warszawskim 15-19.11.2021 – PODSUMOWANIE

W dniach 15-19 listopada 2021 r., w niełatwej sytuacji związanej z pandemią, Zespół Ośrodka miał zaszczyt i przyjemność zorganizować pierwszą edycję Tygodnia Nauki Francuskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Przedsięwzięcie to nie mogłoby zostać właściwie zrealizowane bez zainteresowania, wsparcia i udziału Uniwersytetu Warszawskiego i Ambasady Francji w Polsce. Dyrektor Ośrodka Nicolas Maslowski potwierdza tym samym dobre relacje z partnerami, bez których zaangażowania tego typu projekty nie ujrzałyby światła dziennego.
Działalność OKFiSF UW jest oparta między innymi na organizacji wydarzeń naukowych i prowadzeniu badań z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych. Poprzez takie inicjatywy, Ośrodek przyczynia się do promocji refleksji, współpracy i dyplomacji pomiędzy Francją a Polską. Tym samym, Tydzień Nauki Francuskiej na UW stanowił odzwierciedlenie działalności i wpływu Ośrodka. To bezprecedensowe wydarzenie składało się z licznych wystąpień znamienitych intelektualistów, naukowców i dyplomatów. Jego Ekscelencja Ambasador Francji w Polsce Pan Frédéric Billet, Radca ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji w Polsce Pan Georges Diener oraz Prorektor UW ds. badań prof. Zygmunt Lalak uświetnili wydarzenie swoimi przemówieniami, potwierdzając swoje wsparcie nie tylko dla Ośrodka, ale także dla Sojuszu 4EU+.
Nicolas Maslowski, Alicja Jaworska, Kinga Torbicka i Aleksandra Wiktorowska, tworzący komitet organizacyjny i radę naukową Tygodnia, mieli przyjemność prowadzić następujące wydarzenia:
- Debata poświęcona aktualności myśli M. Foucault;
- Interdyscyplinarna konferencja naukowa na temat geopolityki Covid-19 z perspektywy polsko-francuskiej;
- Seminarium naukowe z okazji publikacji La vie de l’esprit en Europe centrale et orientale depuis 1945;
- Spotkanie literackie poświęcone kierunkom i nowym tendencjom w badaniach literackich;
- Debata na temat Europy Roberta Schumana et de Bronisława Geremka;
- Polsko-francuskie warsztaty nauk społecznych i humanistycznych koncentrujące się na tematyce migracji, przesiedleń i nowych społeczeństw w Europie Środkowej.
Tydzień Nauki Francuskiej na UW okazał się wielkim sukcesem. Z jednej strony, wydarzenie to odegrało i będzie odgrywać ważną rolę w międzynarodowych badaniach naukowych oraz we współpracy francusko-polskiej. Z drugiej strony, była to okazja do spotkania pewnej wspólnoty opartej na podzielanym systemie odniesień i wartości europejskich. Wreszcie, poprzez wsparcie działalności Ośrodka i tego typu wydarzenia, Francja potwierdza swoje zainteresowanie utrzymaniem wzorowych stosunków polsko-francuskich.