Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze 3/11/2021

Seminarium badawcze 3/11/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium badawcze, które odbędzie się w środę 3 listopada 2021 r. o godzinie 17.00 w bibliotece Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa) i on-line (https://us02web.zoom.us/j/82024784406).

Seminarium francuskich nauk społecznych i humanistycznych jest częścią programu edukacyjnego projektu „Dimension Francophone” w ramach Sojuszu 4EU+.

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Czy przemieszczanie się ludzi i idei zawsze idą w parze? Przykład średniowieczny

 

Maciej Abramowicz (Artes Liberales UW)

 

Opis spotkania

Pomimo powszechnego przekonania o braku mobilności przestrzennej i społecznej w średniowieczu, trzeba przyznać, że różne warstwy ówczesnego społeczeństwa przemieszczały się i to w sposób spektakularny, by wspomnieć tylko o pielgrzymkach do niekiedy bardzo odległych sanktuariów czy „świętych podróżach zamorskich”, czyli krucjatach.

Można by sądzić, że te podróże, spotkania z inną rzeczywistością mogły wpłynąć na sposób widzenia świata i na idee, z którymi podróżnicy opuszczali Zachód.

W rzeczywistości zarówno pielgrzymi, jak i krzyżowcy okazali się odporni na nowości, zarówno podczas swoich wypraw, jak i po powrocie, do tego stopnia, że chyba trzeba uznać słuszność żartu J. Le Goffa, który twierdził, że krucjaty dostarczyły Zachodowi tylko morele.

Tę tezę może potwierdzić analiza źródeł. Proponuję przyjrzeć się Dziejom cesarza Konstantynopola Henryka autorstwa Henryka de Valenciennes, opowiadającym o zmaganiach łacinników z Borylem, bratankiem cara Bułgarów, zakończonych zwycięstwem cesarza pod Filipopoli w dniu 31 lipca 1208 r., oraz o wojnie domowej, która nastąpiła, tym razem przeciwko Longobardom, którzy odmówili poddania się cesarzowi Henrykowi Flandryjskiemu.

Diegeza kroniki, a zwłaszcza przedstawienie cesarza Henryka, ilustruje zabiegi retoryczne, które są instrumentem utrwalania z góry przyjętych wyobrażeń o cechach monarchy zachodniego, niezależnie od rzeczywistości geograficznej i historycznej, w której działa. Odpowiada za to przede wszystkim stereotyp, bardzo skuteczne narzędzie dyskursywne.

 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.