Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium badawcze 20/10/2021

Seminarium badawcze 20/10/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium badawcze, które odbędzie się w środę 20 października 2021 r. o godzinie 17.00 w bibliotece Ośrodka (s. 3.012, ul. Dobra 55, Warszawa) i on-line (https://us02web.zoom.us/j/82024784406).

Seminarium francuskich nauk społecznych i humanistycznych jest częścią programu edukacyjnego projektu „Dimension Francophone” w ramach Sojuszu 4EU+.

Seminarium ma charakter otwarty. Spotkanie w języku francuskim.

 

Skąd biorą się nowe idee? Od kolektywów myślowych do kręgów przyjaciół

 

Jakub Motrenko (Wydział Socjologii UW)

 

Komentarz: Łukasz Marcin Dominiak (Instytut Socjologii UMK)

 

Opis spotkania

 

W wystąpieniu przyjrzę się, w jaki sposób rodzą się nowe idee w kolektywach myślowych badaczy nauk społecznych, tak jak działały one tradycyjnie, w ramach grup o ograniczonym rozmiarze i ze słabą organizacją formalną. Choć każda nowa myśl jest zaskoczeniem – w tym sensie, że nie znamy jej treści dopóki się nie pojawi (a wtedy często staje się oczywista) – zaryzykuję skatalogować przyczyny i racje „relacyjne”, które tworzą sprzyjające środowisko dla tego, co nowe. Zajmę się strukturą społeczną takich grup, dobrami relacyjnymi i polem konfliktowym, w którym działają, co wszystko wytwarza kontekst sprzyjający dla narodzin nowości. Będę ilustrował swoje wystąpienie przykładami z historii nauk humanistycznych i społecznych, w szczególności – socjologii polskiej.

 

Dr Jakub Motrenko – filozof, socjolog, adiunkt na Wydziale Socjologii UW. Autor rozprawy doktorskiej nt. przełomu antypozytywistycznego w polskiej socjologii wyróżnionej nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Jego zainteresowania naukowe sytuują się na styku filozofii i socjologii nauki oraz historii socjologii. Redaktor naczelny czasopisma naukowego Wydziału Socjologii UW „Stan Rzeczy”.

 

Dr Łukasz Marcin Dominiak – absolwent archeologii i etnologii UMK. Od 2010 r. doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Pracuje w Instytucie Socjologii UMK, gdzie zajmuje się historią nauk społecznych i socjologią historyczną. Autor artykułów naukowych publikowanych w czasopismach “Studia Socjologiczne”, “Kultura i Społeczeństwo, “Sensus Historiae”, “Stan Rzeczy” i jednej monografii: Mentalność pierwotna w badaniach Luciena Levy-Bruhla (Nomos 2015). Redaktor czasopisma Roczniki Historii Socjologii, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (Sekcja Historii Socjologii i Sekcja Socjologii Historycznej).

 

 

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.