Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 12/10/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Wydział Filozofii UW oraz Wydział Orientalistyczny UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.
Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu zORIENTowanych.
Feministki muzułmańskie na Zachodzie. Dyskusja wokół książki Marty Widy-Behiesse
dr Marta Widy-Behiesse (Wydział Orientalistyczny UW)
Komentarz: dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas)
12.10.2021 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się w formie hybrydowej.
Wydział Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala nr 4
On-line : https://us02web.zoom.us/j/86327225615 Meeting ID: 863 2722 5615
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.
Opis spotkania:
Muzułmańskie feministki – zrzucają chusty lub traktują je jako oręż i tarczę. Walczą z niesprawiedliwością dotykającą kobiety społeczności imigranckich Zachodu i z pozostałościami po kolonialnym systemie myślenia. Odcinają się od religii, widząc w niej narzędzie systemu patriarchalnego lub wręcz przeciwnie – szukają w niej siły i wartości, które określić możemy właśnie jako „feministyczne”. Dokonują własnej, kobiecej interpretacji Koranu. Działają prężnie w społecznościach muzułmańskich Zachodu, pokonując liczne przeszkody, publikując, a nawet pnąc się po szczeblach kariery politycznej.
Za sprawą niniejszej publikacji polski czytelnik po raz pierwszy pozna barwne osobowości czołowych przedstawicielek muzułmańskich ruchów kobiecych Europy Zachodniej, ich idee, cele i dorobek.
Dr Marta Widy-Behiesse prowadzi badania i zajęcia z zakresu islamu w Europie Zachodniej i zagadnień kobiecych w kontekście religii muzułmańskiej w Zakładzie Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka artykułów na temat islamu w Europie i zachodnich intelektualistek muzułmańskich, a także książek – Życie codzienne w muzułmańskim Paryżu i Tożsamość europejskich muzułmanów w myśli Tariqa Ramadana.