Czwartek z socjologią historyczną – 11/03/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Instytut Socjologii UW oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu
CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ
Czwartek 11 marca 2021 r., godz. 17.00
Siła podporządkowanych. Antropologia historii ludowej – podstawy metodologiczne
Michał Rauszer (WP UW)
Wprowadzenie do dyskusji: Karolina Bielenin-Lenczowska (IEiAK UW)
Spotkanie w języku polskim.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem programu Zoom. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Jarosławem Kiliasem (kilias@chello.pl) lub Nicolasem Maslowskim (n.maslowski@uw.edu.pl).
Łącza do seminarium zostaną wysłane drogą mailową.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/
Komitet organizacyjny seminarium: Anna Sosnowska, Jarosław Kilias, Adam Leszczyński, Nicolas Maslowski, Michał Rauszer.
ANTROPOLOGIA HISTORII LUDOWEJ – PODSTAWY METODOLOGICZNE
W pracy Siła podporządkowanych Michał Rauszer poddał analizie opór podporządkowanych, badając przykłady działalności polskich chłopów w okresie pańszczyźnianym (XVI-XIX wiek). Podporządkowanie powoduje, że jawna działalność polityczna bywa niebezpieczna, czy wręcz niemożliwa, a formy oporu zależą od sytuacji, mając najczęściej ukryty, anonimowy charakter. Do analizy chłopskiego oporu autor wykorzystał dorobek dociekań historii oddolnej (history from below), tradycje subaltern studies oraz koncepcję „broni podporządkowanych”. Wyszedł z założenia, że bunt nie wybucha w próżni, będąc poprzedzony tworzeniem się swoistej „subkultury oporu”, mając własną logikę i cele oparte na tej subkulturze. Badał sposoby i taktyki oporu ukrytego, anonimowego, oraz strategie maskowania oporu. W swoim wystąpieniu autor skoncentruje się na tym, co stanowiło punkt wyjścia jego badań. Przedstawi teoretyczne podstawy pracy, w tym szczególnie koncepcję oporu codziennego Jamesa C. Scotta oraz wskaże metodologie, jakie się z nią wiążą. Spróbuje pokazać, jak rozumieć pojęcie ludu w antropologii i socjologii historycznej – szczególnie takiej, która jest ukierunkowana na badanie oporu i buntu.
Dr Michał Rauszer pracuje w Zakładzie Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował m.in. prace Bękarty pańszczyzny (2020) i Siła podporządkowanych (2021).