Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czwartek z socjologią historyczną – 14/01/2021

Czwartek z socjologią historyczną – 14/01/2021

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Instytut Socjologii UW oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na spotkanie z cyklu

 

CZWARTKI Z SOCJOLOGIĄ HISTORYCZNĄ

 

Czwartek 14 stycznia 2021 r., godz. 17.00

 

Czy Polska jest więźniem XIX wieku?

 

prof. Tomasz Kizwalter (WH UW)

Komentarz: dr hab. Anna Sosnowska (OSA UW)

 

Spotkanie w języku polskim.

 

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem programu Zoom. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Jarosławem Kiliasem (kilias@chello.pl) lub Nicolasem Maslowskim (n.maslowski@uw.edu.pl).

Łącza do seminarium zostaną wysłane drogą mailową.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/groups/606811919731350/

 

Komitet organizacyjny seminarium: Anna Sosnowska, Jarosław Kilias, Adam Leszczyński, Nicolas Maslowski, Michał Rauszer.

 

 

CZY POLSKA JEST WIĘŹNIEM XIX WIEKU?

Na tytułowe pytanie można by odpowiedzieć, że przeszłość nie zniewala nas, ale kształtuje, a zatem również – choć nie tylko – ogranicza. W jakim stopniu? To zależy – każdy casus musi być indywidualnie rozpatrywany. W przypadku społeczeństwa polskiego wraz z pierwszymi przejawami nowoczesności pojawia się poczucie rozwojowego zapóźnienia. Kulturowa i gospodarczo-społeczna spuścizna po państwie szlacheckim stała się czynnikiem w znacznej mierze określającym modernizacyjne perspektywy Polski. Byłoby poważnym błędem twierdzić, że dziś tego rodzaju uwarunkowania nie mają już znaczenia.

 

Prof. Tomasz Kizwalter pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował m.in. książki O nowoczesności narodu. Przypadek Polski (1999), W stronę równości (2014), a ostatnio Polska nowoczesność. Genealogia (2020).