Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 20/10/2020

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 20/10/2020

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Covid-19 i co dalej?

Interdyscyplinarna perspektywa badań

 

Aneta Afelt (ICM UW)

Alicja Jaworska (OKFiSF UW)

Katarzyna Król (IFiS PAN)

 

20.10.2020 wtorek

godz. 16.45 – 18.15

 

Spotkanie odbędzie się on-line na platformie Google Meet: https://meet.google.com/enw-zwqf-rdg

 

Spotkanie w języku polskim.

 

 

 

Pragniemy Państwu przedstawić interdyscyplinarną perspektywę badań pandemii Covid-19 w Europie Środkowej.

Wychodząc z perspektywy nauk przyrodniczych (geografia, epidemiologia, epizootiologia) kierując się ku perspektywie kulturowej (analiza dyskursu „eksperckiego”) oraz antropologicznej (rola i znaczenie oficjalnych wystąpień polskiego rządu) analizujemy sytuację związaną z pandemią.

Prezentowane zajęcia dotyczą ujęcia interdyscyplinarnego Covid-19. Odbywają się one   w ramach Mini Grantu 4EU+ zatytułowanego „L’Europe centrale face au Covid” otrzymanego przez Ośrodek Kultury Francuskiej UW w ramach Flagship 2 sojuszu 4EU+ „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”.

 

Aneta Afelt zaprezentuje Państwu środowiskowe podstawy mechanizmu wzbudzania nowych chorób oraz prawdopodobny scenariusz pojawienia się COVID-19. Antropocen sprzyja budowaniu sytuacji epidemiologicznie ryzykownych, a globalne powiązania społeczne – transport ludności, towarów, służą również szybkiemu rozprzestrzenieniu geograficznemu nowych chorób. Przedstawiona zostanie krótka historia skolonizowania globalnej społeczności przez wirusa SARS-CoV-2, jej skutki, w tym dla Polski. W podsumowaniu przedstawiony zostanie najnowszy raport PAN p.t. „Zrozumieć COVID-19”.

Alicja Jaworska przedstawi polski dyskurs ekspercki w czasie pandemii Covid-19. W modelu komunikacji medialnej zaproponowanym przez Sophie Moirand (2007) w duchu francuskiej szkoły analizy dyskursu, dyskurs prasowy, zwłaszcza ten służący popularyzacji wiedzy, zakłada istnienie trzech aktorów: ekspertów w danej dziedzinie, dziennikarzy przekazujących ich wypowiedzi i odbiorców treści. Zwłaszcza w momencie kryzysu jakim jest pandemia i w obszarze wrażliwym jakim jest zdrowie publiczne, oczekujemy od mediów rzetelnej informacji medycznej, czyli przekazania właściwego dyskursu eksperckiego. W rzeczywistości rola mediów nie ogranicza się jednak do pośredniczenia; poprzez dobór cytowanych ekspertów i przytaczanych wypowiedzi, a także ich językową reprezentację, polega ona bardziej na kreowaniu pewnego obrazu wydarzenia. Celem wystąpienia jest przyjrzenie się pandemii Covid-19 w polskim dyskursie publicznym od strony mechanizmów, które pozwalają na medialne kreowanie ekspertów. Innymi słowy, jakie twarze ma pandemia Covid-19 w Polsce i dlaczego właśnie te? Jaką wiedzę przekazują nam media ustami owych ekspertów? Dlaczego naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN chcą swoim raportem „zwrócić dyskurs społeczny na racjonalne tory”?

Katarzyna Król w swoim wystąpieniu zwróci natomiast uwagę na fakt, że we współczesnym zglobalizowanym świecie w trakcie pandemii równie szybko, co wirusy rozprzestrzeniają się również informacje. Stąd, niebagatelna rola mediów i polityków w przekazywaniu i kreowaniu narracji a w konsekwencji postaw wobec epidemii. W swoim wystąpieniu Katarzyna Król przyjrzy się oficjalnemu dyskursowi Ministerstwa Zdrowia od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Wykorzystując analizę dyskursu oraz teorie zaczerpnięte z antropologii oraz lingwistyki bada ona jakie metafory oraz narracje proponowało Ministerstwo. Następnie przyjrzy się zmianom tych narracji wraz z rozwojem epidemii, by zobaczyć jak przebiegały procesy stygmatyzacji oraz alienacji wybranych grup.

 

Aneta Afelt

Geografka. Pracuje w obszarze geografii zdrowia. Przedmiotem jej badań jest koncepcja One Health, gdzie środowisko, epidemiologia i epizootiologia uważane są za wzajemnie powiązane procesy umiejscowione w niszach socjalno-ekologicznych. W wynikach badań dr Anety Afelt dowodzi, że degradacja ekosystemów pociąga za sobą konsekwencje epidemiologiczne. Pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Obliczeniowego Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie jest badaczką zaproszoną do współpracy z Espace-DEV, IRD – Institut de Recherche pour le Développement, Montpellier, Francja. Jest również członkiem komitetu naukowego Covid-19 przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce oraz konsultantem naukowym polskiego przedstawicielstwa przy Europejskiej Agencji Badań do spraw działań poświęconych Covid-19.

 

Katarzyna Król

Antropolożka. Doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie współtworzy Ośrodek Badań Społecznych nad Chorobami Rzadkimi. W ramach V4 Network współpracuje z Max Planck Institute for Social Anthropology w Halle. W ramach projektu „Antropologia Chorób Rzadkich. Studium Regionu Morza Bałtyckiego” zajmuje się kulturami biomedycznymi w kontekście rzadkich chorób metabolicznych. W swoich badaniach stara się połączyć perspektywy krytycznych studiów nad jedzeniem, socjologii medycyny oraz socjologii wiedzy. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Uniwersytetu Kopenhaskiego.

 

Alicja Jaworska

Językoznawczyni. Absolwentka Instytutu Romanistyki UW, Instytutu Kultury Polskiej UW, a także Wydziału Lettres et Langues Uniwersytetu w Poitiers. W swojej pracy badawczej zajmuje się analizą dyskursu i problematyką pamięci zbiorowej. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim obiegu dyskursów i pojęcia wydarzenia medialnego. Przygotowała rozprawę doktorską w Instytucie Romanistyki UW na temat konstrukcji wydarzeń społeczno-politycznych we francuskiej prasie w ujęciu francuskiej szkoły analizy dyskursu.

 

W ramach niniejszych zajęć zapraszamy do obejrzenia wykładu w języku angielskim dr Anety Afelt: The promises of the One Health concept in the age of anthropocene, Supercomputers Frotiers Europe 2020, Virtual ICM Seminar, https://supercomputingfrontiers.eu/2020/past-seminars/