Projekt dr Kingi Torbickiej otrzymał minigrant w ramach sojuszu 4EU+

Mamy przyjemność poinformować, że projekt pod kierownictwem dr Kingi Torbickiej, badaczki Ośrodka, „Central Europe facing the pandemic” otrzymał finansowanie w wysokości 10 tys. euro w ramach pilotażowego konkursu minigrantów UW finansowanych z „Inicjatywy doskonałości”.
Wybrany został także projekt „Modernizations: States, Conflicts, Culture and Societies in Central Europe” pod kierownictwem prof. Pawła Rodaka (IKP UW), w którego przygotowanie i realizację jest zaangażowany OKFiSF UW.
O finansowanie mogły ubiegać się zespoły badawcze uczelni sojuszu 4EU+: reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego i co najmniej dwóch innych uczelni należących do sojuszu. Zwycięskie projekty są zgodne z misją 4EU+ i wpisują się w tematykę obszaru badawczego (flagship) nr 2 „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”.
„Central Europe facing the pandemic”
Zespół dr Kingi Torbickiej: dr Nicolas Maslowski (dyrektor OKFiSF UW), Alicja Jaworska (badaczka OKFiSF UW), Katarzyna Król (badaczka stowarzyszona OKFiSF UW), prof. Michel Perrottino (Uniwersytet Karola w Pradze), dr Zuzana Kotherova (Uniwersytet Karola w Pradze), prof. Iwona Pugacewicz (Sorbonne Université), prof. Jean-Michel de Waele (Université Libre de Bruxelles, PoSoc19 – sieć naukowa badająca społeczno-polityczne skutki pandemii Covid-19).
Projekt ten jest interdyscyplinarny, a jego podstawą jest podejście francuskojęzycznych nauk humanistycznych i społecznych. Celem naukowym projektu jest identyfikacja problemów i wyzwań związanych z wrażliwością systemu wartości demokratycznych w krajach środkowoeuropejskich, z pojęciem obywatelstwa europejskiego w wymiarze symbolicznym i politycznym, ze skutecznością działań państw założycielskich UE, z ewentualnym wystąpieniem krajów Europy Środkowej z Unii Europejskiej, z rosnącą popularnością ruchów populistycznych i tendencji autorytarnych w tych krajach, a także z ich sytuacją geopolityczną i militarną – wszystko to w aktualnej perspektywie zmian spowodowanych pandemią Covid-19. Projekt ten jest więc aktualny i dotyka spraw o najwyższym znaczeniu, które wymagają refleksji głębokiej, lecz nie cierpiącej zwłoki.
Projekt wpisuje się w trzy inicjatywy badawcze realizowane w ramach sieci naukowej 4EU+ „European Pluralities” w Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW: „Central European Studies”, „Memory Studies” i „Dimension Francophone” (więcej informacji: https://www.europeanpluralities.uw.edu.pl).
Gratulacje!
Informacja o wynikach konkursu na stronie UW: https://www.uw.edu.pl/minigranty-idub-wyniki-pierwszej-edycji-konkursu/