Konferencja: Carboland. Emigracja węglowa z Polski do Francji i Belgii w latach 1919-1939

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową: “Carboland. Emigracja węglowa z Polski do Francji i Belgii w latach 1919-1939”.
Przemieszczenia w poszukiwaniu pracy zawsze odgrywały dominującą rolę w międzynarodowych migracjach. W latach 1919-1939 setki tysięcy Polaków zdecydowało się opuścić kraj i wyjechać do pracy zagranicę. Ponad półmilionowa rzesza wychodźców z Polski udała się w poszukiwaniu lepszych warunków życia do Francji i Belgii. Większość z nich znalazła zatrudnienie w kopalniach węgla, głównie na mocy podpisanej w 1919 roku konwencji emigracyjnej pomiędzy Polską a Francją. Trudne warunki życia w Polsce i brak rąk do pracy w przemyśle górniczym w krajach Europy Zachodniej spowodowały wzrost przemieszczeń o charakterze zarobkowym w okresie międzywojennym.
Głównym celem konferencji, oprócz prezentacji ustaleń badawczych dotyczących migracji ekonomicznych do pracy w belgijskich i francuskich kopalniach węgla w latach 1919-1939, jest również stworzenie okazji do dyskusji na temat zagadnień związanych z mobilnością zarobkową okresu międzywojennego wśród badaczy różnych dyscyplin wywodzących się z zarówno z Polski, jak i z Francji i Belgii.
Konferencja koncentruje się głównie wokół historycznych, ekonomicznych, prawnych i społecznych uwarunkowań migracji do Francji i Belgii w okresie międzywojennym, tj.
– logistyka podróży i procedury administracyjne – sposób organizacji i warunki pracy w kopalniach
– realia życia codziennego oraz warunki mieszkaniowe Polaków na emigracji – polskie szkolnictwo podstawowe dla dzieci emigrantów
– sytuacja polskich kobiet w koloniach górniczych
– organizacje i stowarzyszenia polonijne
– rola Kościoła w życiu polskich emigrantów
– organizacja życia na emigracji
– czas wolny, rozrywka, prasa
– polskie życie kulturalne w koloniach górniczych
– kryzys lat 30-tych i wydalenia Polaków z kopalni
Spotkanie będzie miało charakter interdyscyplinarny dlatego do udziału zapraszamy badaczy różnych dziedzin, w tym historyków, ekonomistów, europeistów, politologów, socjologów, prawników, kulturoznawców, antropologów kulturowych oraz przedstawicieli innych dyscyplin.
Język konferencji: polski / francuski (zapewniamy tłumaczenia symultaniczne)
Zgłoszenie udziału w konferencji:
Dołączony do zaproszenia Formularz zgłoszeniowy prosimy przesłać do dnia 23.02.2020 r. na adres mailowy: k.morawska@muzeumemigracji.pl. Informacja o przyjęciu referatu zostanie przekazana najpóźniej do dnia 28.02.2020 r. Udział w konferencji jest dla jej uczestników bezpłatny. Organizatorzy konferencji zapewniają referentom wyżywienie (w postaci lunchów, przerw kawowych oraz uroczystego bankietu). Zakwalifikowanym uczestnikom konferencji Muzeum Emigracji w Gdyni zapewnia noclegi w terminie 24-26 kwietnia.